معرفیدفاتر و شعبخرید و فروشانبارداریامور تحقیقاتیمحصولاتتقدیر نامه هااخبارتماس با مانقشه سایتEnglish
 
انبار داری
وسعت انبار
نحوه کار
گالری عکس
     

فهرستي از اقدامات تعاوني در مقابله با آفلاتوكسين

براي از بين بردن مشكل آلودگي محصول پسته به آفلاتوكسين، اقدامات اجرايي، آموزشي و تحقيقاتي فوق العاده در طول سالهاي اخير از سوي تعاوني صورت گرفته است كه فهرست مختصري از آن در زير ارائه مي شود.

1- تكميل و راه اندازي آزمايشگاه شركت به صورت دائم به منظور كنترل، ارائه گزارش در رابطه با عملكرد ماشين آلات sorting ايجاد زير ساختهاي لازم و تهيه وسايل و لوازم ضروري و بهبود وضعيت انبارها ،رسيدگي به وضعيت آلودگي در مناطق مختلف پسته خيز استان.

2- همكاري با مؤسسه تحقيقات پسته در انجام آزمايشها و پروژه هاي تحقيقاتي، نمونه برداري و آزمايش راندوم از محموله هاي خريداري و صادراتي و انجام پروژه هاي مشترك با آزمايشگاه بهداشت در رابطه با عملكرد كيسه هاي واكيوم در شرايط مختلف جوي.

3- نمونه برداري اوليه در اتاق تشخيص و برگرداندن محموله هاي مشكوك از پسته هاي ارائه شده به شركت به منظور پي گيري دلايل آلودگي، جدا كردن انبارها براي پسته هاي مناطق مختلف ، تعيين درجات مختلف از نظر سايز و كيفيت ، جدا گذاشتن پارتي هاي بزرگتر از پارتي هاي كوچك.

4- فراهم كردن كليه شرايط استانداردهاي بين المللي در انبارها مانند : پالت گذاري ، فضادهي بين رديف ها ،كنترل در جه حرارت ،هوا دهي وضد عفوني كردن محصول.

5- اصلاح وبهبود روش هاي نگاهداري و حمل از طريق ساخت مخازن جديد جهت جايگزيني سيستم قديم كوت ريزي ، نظارت بر ار ضدعفوني كانتينرها قبل از بارگيري، گازدهي (متيل برومايد) بعد از گازدهي براي 24 ساعت، خريد و ورود چندين ميليون عدد پمپ پلاستيكي و چندين دستگاه پلمپ شكن ار آلمان براي اداره بهداشت رفسنجان. پلمپ كانتينرها در رفسنجان به جاي بندرعباس جهت به حداقل رساندن آثار رطوبت به هنگام بارگيري.

6- كاستن از زمان بارگيري محمولات، تسريع در حمل و بهبود شرايط نگهداري در محوطه بندري بندرعباس كه تا قبل از بارگيري محمولات بر روي كشتيها به دقت انجام مي گيرد.

7- توسعه امكانات و تجهيزات مربوط به ارتقاي كيفي مراحل مختلف در مجتمع شركت در رفسنجان مانند احداث و راه اندازي 6 خط سورتينگ در انبارهاي تعاوني در رفسنجان احداث و راه اندازي انبار سيلو با امكانات، افزايش ظرفيت نگهداري 700 تن پسته در شرايط مناسب با قابليت كنترل حرارت و رطوبت به و سيله مانيتور و امكانات گازدهي، انتقال اتوماتيك از سيلو به سالن Deformed ، سورتينگ و هوادهي و خاك گيري و جدا

كردن پسته هاي Early Split ، استفاده از حوض خشك جهت جدا كردن پسته هاي مشكوك و استفاده از ماشينهاي collour sorter ساخت كارخانجات sortex انگلستان، بسته بندي اتوماتيك در كيسه هاي 50 كيلويي ، بسته بندي در كيسه هاي 18 كيلويي واكيوم ، كارتن و stretch rap ، ايجاد محيط كاملا پاكيزه و بهداشتي متناسب با شرايط كارگاه توليد مواد غذايي ، ايجاد شش خط فرآوري پسته تر جهت توليد و فرآوري پسته هاي با كيفيت بالا.

8- مذاكره با بعضي ترمينال داران در راستاي كمك به جمع آوري پسته هاي با كيفيت بالا از نظر توليد و فرآوري .

9- انجام پروژه هاي مشترك با مؤسسه تحقيقات در راستاي شناخت بهتر از افلاتوكسين و پسته هاي آلوده به آن، انجام پروژه هاي مشترك با آزمايشگاه بهداشت براي شناخت آثار جوي و آب و هوايي روي محموله در مسير حمل و نقل.

10- تامين هزينه براي چاپ و توزيع يافته هاي مؤسسه تحقيقات در راستاي بالا بردن سطح دانش باغداران جهت بالا بردن كيفيت، تغذيه مناسب و شناخت از افلاتوكسين و چگونگي برخورد با اين پديده، تدوين تقويم پسته، بالا بردن عملكرد، پوستر آموزش پيش گيري از افلاتوكسين، كمك و راه اندازي آزمايشگاه بهداشت.

 

بهبود روش هاي بسته بندي و حمل و نقل

يكي ديگر از زمينه هايي كه روي آن كار مي شود، ارتقاي كيفيت بسته بندي و انجام برنامه هاي تبليغاتي براي صادرات پسته است. به رغم كساني كه فكر مي كنند شركت تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان دردر اين زمينه كاري انجام نداده است. اما بهتر است به يك سؤال مشخص در اين زمينه پاسخ داده شود و اينكه ده برابر صادرات پسته در طول كمتر از دو دهه حيات تعاوني، مرهون كدام فعاليت ها بوده است؟ يك سؤال ديگر. مسايل و مشكلاتي را كه اتحاديه اروپا با اعمال ضوابط بسيار سخت گيرانه در مورد واردات پسته از ايران وضع كرده بود با كمك كدام نهاد از پيش پاي برداشته شد؟

كمترين ترديدي وجود ندارد كه اگر شركت تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان با اين قدو قواره در بازار حاضر نبود، هرگز موفقيت هايي از اين دست نصيب توليد و صنعت پسته ايران نمي شد. آنچه كه از آن بعنوان (( طرحهاي بسته بندي)) ياد مي شود ، سالهاي سال يكي از مهم ترين دلمشغوليهاي مسئولين تعاوني بوده و در اين زمينه در كنار انجام كارهاي تحقيقاتي مفصل، گامهاي مؤثري نيز برداشته شده است. اعضاي محترم تعاوني بهتر است بدانند كه در كل جهان هيچ توليدكننده اي از نظر كيفيت محصول به اندازه شركت تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان، بسوي تعالي و رشد گام برنداشته است.

مصرف كنندگان ايراني خود به كيفيت پسته توليدي و نحوه بسته بندي ان وقوف كامل دارند. سالهاي سال است كه بسته بندي هاي نهايي محصول پسته تعاوني با روش هاي پيشرفته انجام مي گيرد. سالهاست كه بسته هاي زير كيلو در ظرف هاي واكيوم و غيرقابل نفوذ به بازارهاي داخل و خارج كشور فرستاده مي شود و استفاده از سلفون و ساير مواد و محصولات جديد بسته بندي براي توليد بسته بنديهاي كوچكتر كاري عادي شده است.

تعاوني براي رسيدن به چنين موقعيتي، به سرمايه گذاري هاي سنگيني دست زده است كه بخش هايي از آن از ديد منتقدين دور مانده و در حقيقت آنان بر مواردي انگشت نهاده اندكه قابل نقد و نكوهش نيست. شركت تعاوني تووليد كنندگان پسته رفسنجان حتي در بازارهاي بين المللي نيز اقداماتي براي ارتقاي كيفيت بسته بنديهايي محصولات خود بعمل آورده است كه تاسيس يك مجموعه فرآوري پسته در بندر هامبورگ كه به كليه بازارهاي اروپايي خدمت مي رساند از جمله آن هاست.

در حال حاضر حتي بسته بنديهاي بزرگتر تعاوني با استفاده از پيشرفته ترين ماشين آلات و روش ها انجام مي گيرد و در نتيجه احتمال هيچ گونه آسيبي به محصول در طول عمليات حمل ونقل وجود ندارد. در اين زمينه ميلياردها ريال سرمايه گذاري انجام گرفته است كه مخاطرات فساد محصول را به كلي از ميان برده است. اين سرمايه گذاري ها موجب شده است كه اكنون هيچ جاي جهان به كيفيت محصول ما ايرادي وارد نمي كند.

در زمينه انجام برنامه هاي تبليغاتي در داخل كشور، سرمايه گذاري قابل توجهي انجامگرفته و در كشورهاي مقصد نيز آشنايي نسبتا خوبي با محصول پسته ايران وجود دارد. با وجود اين، با استفاده از نشريات معتبر خشكبار و پسته حتي در بازارهاي آمريكايي كه تا حدودي از دسترس صادركنندگان ايراني دور مانده، تبليغات منظمي درباره كيفيت و مرغوبيت پسته ايران انجام مي گيرد. تعاوني در حقيقت تنها بنگاه بازرگاني درگير در كار توسعه صادرات پسته ايران است كه براي اين مقصود هزينه مي كند و متاسفانه از سوي ديگر نهادها، اقدامات كمتري صورت مي گيرد.

 

امكانات فني و عملياتي شركت تعاوني

1- دفتر مركزي رفسنجان در زميني به مساحت 50 هكتار و شعبات مجموعا به مساحت 150 هكتار با بيش از 80 هزار متر انبار و 10 هزار متر ساختمان اداري در تمام مناطق عمده پسته خيز استان مجهز به باسكول، آزمايشگاه، اتاق انس و تجهيزات كامپيوتري براي امور اداري، مالي و پرسنلي.

2- شش خط مدرن فرآوري جهت سورتينگ و بسته بندي .

3- هشت خط مكانيزه فرآوري مجهز به حوض خشك Gravity Table جهت پاكسازي.

سورتينگ و بسته بندي پسته با امكانات واكيوم و دو دستگاه سيلو با امكانات مانيتورينگ با ظرفيت هر كدام 350 تن.

4- آزمايشگاه مجهز به مدرن ترين دستگاههاي اندازه گيري آلودگي مانند HPLC و TLC .

5- دفاتر نمايندگي در هامبورگ ، لندن ، دوبي ، شرق آسيا جهت انجام امور بازاريابي ، تبليغات، رايزني و فروش محصولات شركت.

6- شركت Pistaco در آلمان جهت بودادن و بسته بندي پسته.

7- سالن بسته بندي پسته بوداده براي مصرف داخل مجهز به دستگاههاي تمام اتوماتيك براي بودادن و بسته بندي پسته در قوطي هاي واكيوم و پاكتهاي سليفون براي سوپر ماركت ها و شركت هاي هواپيمايي.

8- كدر مجرب و باتجربه متشكل از 140 كارمند در قسمت هاي ادري ، بازرگاني ، مالي و خدماتي.

9- ترمينال فرآوري جهت خريد و فرآوري بهداشتي پسته تر از مالكين عمده و خرده.

10- فروشگاه و نمايشگاه جهت عرضه وسايل مورد نياز سهامداران و كارمندان شامل لوازم منزل، ادوات كشاورزي ، سموم ، كودهاي شيميايي ، ماشين آلات و مايحتاج.

 

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..