معرفیدفاتر و شعبخرید و فروشانبارداریامور تحقیقاتیمحصولاتتقدیر نامه هااخبارتماس با مانقشه سایتEnglish
 
امور تحقیقاتی
آزمایشگاه
تحقیقیات مشترک
گالری عکس
     

كمك تعاوني به تحقيقات و پژوهش هاي مربوط به پسته

شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان مي كوشد كه با به كارگيري روش هاي علمي در توليد محصول پسته در جهت كاهش هزينه ها و افزايش بهره وري ، براساس آخرين استانداردهاي جهاني عمل كند. در حقيقت تعاوني امروز نيز خود در وضع اين استانداردها نقش اساسي دارد. ميزان برداشت محصول و همچنين كيفيت پسته توليدي در كشور نيز گرچه با ايدآلهاي تعاوني فاصله دارد، اما از رشد كيفي مناسبي برخوردار است كه ميتواند موقعيت پسته ايران را در بازارهاي جهاني در و ضعيت با ثباتي حفظ كند.

تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان تا كنون مهم ترين سهم را در ايجاد مراكز تحقيقاتي و انتقال نتايج تحقيقات انجام شده در زمينه روش هاي باغداري و حفظ ارتقاي كيفيت محصول از سطح آزمايشگاهها به سطح مزارع را بر عهده داشته و يكي از بانيان اصلي مركز تحقيقات پسته كشور بوده كه از چند سال پيش در منطقه پسته خيز رفسنجان تاسيس شده است.

نقطه اوج فعاليتهاي تحقيقاتي شركت تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان متمركز فعاليتها به منظور كاهش آلودگي محصول به سم آفلاتوكسين بود كه در مدتي كوتاه موجب رفع موانع اروپا از سر راه پسته ايران به اين قاره شد. در اين روش هاي بهينه باغداري ، جلوگيري از تماس شاخ و برگ با زمين ، نحوه برداشت محصول و حمل آن به مراكز ظبط و جمع آوري و همچنين روشهاي بهينه آبياري و غيره انتشار داد كه از سهم اين اقدامات در ارتقاي كيفيت محصول پسته كشور نمي توان چشم پوشي كرد.

 


حد نصاب قابل اعتنا در كارنامه تعاوني

• در استفاده از امكانات پيشرفته فرآوري پسته اول بود!
• در بهره گيري از ماشين آلات مدرن سورت و بسته بندي واكيوم و شناسايي نقاط بهراني در فرآوري پسته و رفع آن ها، تعاوني اول بود!
• در تاسيس آزمايشگاه مجهز به دستگاههاي مدرن افلاتوكسين و اجراي پروژه هاي مشترك تحقيقاتي، تعاوني اول بود!
• در تجهيز انبارها و سيلوهاي مدرن و كنترل شده، تعاوني اول بود!
• در استفاده از كانتينر براي حمل پسته از مبدا تا مقصد، تعاوني اول بود!
• در ايجاد ارتباط با موسسات تحقيقاتي اروپايي، تعاوني اول بود!
• در متقاعد كردن مقامات اروپايي براي لغو سخت گيري ها و دعدت از كارشناسان براي بازديد از اقدامات انجام شده ، تعاوني اول بود!

 

فهرستي از اقدامات تعاوني در مقابله با آفلاتوكسين

براي از بين بردن مشكل آلودگي محصول پسته به آفلاتوكسين، اقدامات اجرايي، آموزشي و تحقيقاتي فوق العاده در طول سالهاي اخير از سوي تعاوني صورت گرفته است كه فهرست مختصري از آن در زير ارائه مي شود.

1- تكميل و راه اندازي آزمايشگاه شركت به صورت دائم به منظور كنترل، ارائه گزارش در رابطه با عملكرد ماشين آلات sorting ايجاد زير ساختهاي لازم و تهيه وسايل و لوازم ضروري و بهبود وضعيت انبارها ،رسيدگي به وضعيت آلودگي در مناطق مختلف پسته خيز استان.

2- همكاري با مؤسسه تحقيقات پسته در انجام آزمايشها و پروژه هاي تحقيقاتي، نمونه برداري و آزمايش راندوم از محموله هاي خريداري و صادراتي و انجام پروژه هاي مشترك با آزمايشگاه بهداشت در رابطه با عملكرد كيسه هاي واكيوم در شرايط مختلف جوي.

3- نمونه برداري اوليه در اتاق تشخيص و برگرداندن محموله هاي مشكوك از پسته هاي ارائه شده به شركت به منظور پي گيري دلايل آلودگي، جدا كردن انبارها براي پسته هاي مناطق مختلف ، تعيين درجات مختلف از نظر سايز و كيفيت ، جدا گذاشتن پارتي هاي بزرگتر از پارتي هاي كوچك.

4- فراهم كردن كليه شرايط استانداردهاي بين المللي در انبارها مانند : پالت گذاري ، فضادهي بين رديف ها ،كنترل در جه حرارت ،هوا دهي وضد عفوني كردن محصول.

5- اصلاح وبهبود روش هاي نگاهداري و حمل از طريق ساخت مخازن جديد جهت جايگزيني سيستم قديم كوت ريزي ، نظارت بر ار ضدعفوني كانتينرها قبل از بارگيري، گازدهي (متيل برومايد) بعد از گازدهي براي 24 ساعت، خريد و ورود چندين ميليون عدد پمپ پلاستيكي و چندين دستگاه پلمپ شكن ار آلمان براي اداره بهداشت رفسنجان. پلمپ كانتينرها در رفسنجان به جاي بندرعباس جهت به حداقل رساندن آثار رطوبت به هنگام بارگيري.

6- كاستن از زمان بارگيري محمولات، تسريع در حمل و بهبود شرايط نگهداري در محوطه بندري بندرعباس كه تا قبل از بارگيري محمولات بر روي كشتيها به دقت انجام مي گيرد.

7- توسعه امكانات و تجهيزات مربوط به ارتقاي كيفي مراحل مختلف در مجتمع شركت در رفسنجان مانند احداث و راه اندازي 6 خط سورتينگ در انبارهاي تعاوني در رفسنجان احداث و راه اندازي انبار سيلو با امكانات، افزايش ظرفيت نگهداري 700 تن پسته در شرايط مناسب با قابليت كنترل حرارت و رطوبت به و سيله مانيتور و امكانات گازدهي، انتقال اتوماتيك از سيلو به سالن Deformed ، سورتينگ و هوادهي و خاك گيري و جدا

كردن پسته هاي Early Split ، استفاده از حوض خشك جهت جدا كردن پسته هاي مشكوك و استفاده از ماشينهاي collour sorter ساخت كارخانجات sortex انگلستان، بسته بندي اتوماتيك در كيسه هاي 50 كيلويي ، بسته بندي در كيسه هاي 18 كيلويي واكيوم ، كارتن و stretch rap ، ايجاد محيط كاملا پاكيزه و بهداشتي متناسب با شرايط كارگاه توليد مواد غذايي ، ايجاد شش خط فرآوري پسته تر جهت توليد و فرآوري پسته هاي با كيفيت بالا.

8- مذاكره با بعضي ترمينال داران در راستاي كمك به جمع آوري پسته هاي با كيفيت بالا از نظر توليد و فرآوري .

9- انجام پروژه هاي مشترك با مؤسسه تحقيقات در راستاي شناخت بهتر از افلاتوكسين و پسته هاي آلوده به آن، انجام پروژه هاي مشترك با آزمايشگاه بهداشت براي شناخت آثار جوي و آب و هوايي روي محموله در مسير حمل و نقل.

10- تامين هزينه براي چاپ و توزيع يافته هاي مؤسسه تحقيقات در راستاي بالا بردن سطح دانش باغداران جهت بالا بردن كيفيت، تغذيه مناسب و شناخت از افلاتوكسين و چگونگي برخورد با اين پديده، تدوين تقويم پسته، بالا بردن عملكرد، پوستر آموزش پيش گيري از افلاتوكسين، كمك و راه اندازي آزمايشگاه بهداشت.

 

 تعاوني پس از برقراري محدوديت هاي سخت گيرانه اروپا، در مورد وجود افلاتوكسين در محصولات دانه هاي درختي، اهميت زيادي به آن قايل شده و تمام هزينه هاي مربوط به كنترل آن را پرداخت كرده است.

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..