نگرانيها نسبت به تاخير در تعيين قيمت پسته

در حالی که محصول پسته کشاورزان آماده تحویل است قیمت خرید پسته همچنان نا مشخص است و معلوم نیست چه ارگانی ،با چه قیمتی و چگونه پسته کشاورزان را تحویل خواهد گرفت.طی سالهای گذشته قبل از اینکه بحث های سیاسی فضا را آلوده کند شرکت تعاونی پسته رفسنجان بعنوان بزرگترین صادر کننده کشور قیمت خرید پسته را تعیین می کرد و پس از آن بازار خرید و فروش پسته رونق می گرفت و تجار نیز با ملاک قرار دادن قیمت تعیین شده توسط شرکت تعاونی به خرید و فروش پسته مبادرت می ورزیدند.

هرچند تعیین قیمت پسته توسط شرکت تعاونی که عمدتاً بالاتر از نرخ رایج بازار در ماههای منتهی به شهریور صورت می گرفت باعث می گردید این تعاونی برای صادرات آن و جوابگویی به مردم دچار مشکل شود اما شرکت تعاونی برای صیانت از حقوق کشاورزان این مشقت ها را به جان می خرید.هنگامی که شرکت قیمت خرید پسته را تعیین می کرد بعنوان یک چتر حمایتی روی سر تجار قرار می گرفت. تجار پسته را زیر نرخ شرکت می خریدند و بدون اینکه نسبت به قیمت آن در بازارهای جهانی مسئولیتی داشته باشند زیر قیمت در بازارهای جهانی عرضه می کردند این باعث می شد شرکت تعاونی که می بایست هر نوع پسته ای را با هر مقدار و در هر زمانی تحویل بگیرد در رقابت با تجاری که در بازارهای بین المللی فقط به فکر سود و منفعت خود بودند دچار مشکل شود در سالهای گذشته این درک نسبت به عملکرد مثبت شرکت تعاونی پسته هم در میان مسئولین استان و هم در میان نمایندگان مجلس وجود داشت اما از زمانیکه معادلات سیاسی به گونه ای رقم خورد که مسئولین استان نسبت به عملکرد شرکت تعاونی پسته ابراز تردید کردند و تریبون مجلس در اختیار کسانی قرار گرفت که به انگیزه های سیاسی عملکرد شرکت تعاونی پسته رفسنجان را زیر سوال ببرند وضعیت به سمت نا بسامانی حرکت کرد.

سال گذشته برخی از مسئولین استان که گمان می کردند مسئله پسته فقط به خرید آن محدود می شود بدون داشتن امکانات لازم انبارداری و صادرات اقدام به خرید بخشی از پسته کشاورزان کردند که نحوه تحویل ،نحوه قیمت گذاری و مسائل دیگر در حوصله این نوشتار نمی گنجد.ظاهراً امسال مسئولین با توجه به مسائل پیش آمده در سال گذشته تصمیم گرفته اند که ستاد عالی پسته را تشکیل دهند تا این ستاد جوابگوی کشاورزان باشد .

علیرغم وعده هایی که ستاد عالی پسته در مورد نظارت بر جمع آوری محصول و خرید آن داده بود تا کنون نه نظارت قابل توجهی بر نحوه جمع آوری محصول توسط این ستاد انجام گرفته و نه قیمت خرید پسته مشخص گردیده است معلوم نیست وظیفه دولت در حمایت از بخش کشاورزی چیست؟علیرغم اختصاص بیست هزار میلیارد ریال نقدینگی جهت خرید محصولات کشاورزی معلوم نیست چرا وضعیت پسته اینگونه است .

عدم تعیین قیمت پسته باعث شده که قیمت این محصول روز به روز در بازار غیر رسمی کاهش یابد و کشاورزانی که با هزار زحمت و متحمل شدن هزینه های گزاف پسته خود را جمع آوری کردند مرجعی را برای تحویل پسته نمی بینند ظاهراً دولت تنها با معرفی شرکت تعاونی پسته و چند شرکت دیگر به سیستم بانکی از آنها خواسته«طبق مقررات»وام در اختیار آنها گذاشته شود اگر شرکتی جهت اخذ وام شرایط لازم را از قبیل سفته و وثیقه در اختیار داشته باشد که نیازی به معرفی دولت ندارد و سیستم بانکی وام در اختیار چنین مراکزی می گذارد اگر مسئولین دولتی نشسته اند که شرکت های مذکور به سیستم بانکی مراجعه کرده و طبق مقررات وام بگیرند و پسته کشاورزان را تحویل بگیرند باید گفت این یک راهکار عملی نیست و موجب آسیب وارد آمدن به صادرات پسته می شود. وزیر محترم کشاورزی قول داد که امسال پسته کشاورزان نقداً خریداری خواهد شد. لذا بهتر است تا دیر نشده مسئولین برای اجرایی کردن این قول اقدامات لازم را انجام دهند و پسته توسط مراکزی که امکانات تحویل، فرآوری و صادرات آن را دارند زیر کلید بانک ها خریداری شود تا هم کشاورزان از سردرگمی خارج شوند و هم قیمت پسته در بازارهای جهانی سقوط نکند.

وضعیت فعلی که در آن هیچ ارگانی مسئولیت قبول نکند منجر به خرید پسته با قیمت ارزان از کشاورزانی می شود که برای پرداخت حقوق کارگران خود مجبور به فروش پسته خود با هر قیمتی هستند. خرید پسته با قیمت ارزان منجر به فروش آن در بازارهای خارج با قیمت پایین می شود و اگر این مسئله اتفاق بیفتد دیگر کمکهای دولتی هرگز مفید فایده نخواهد بود.

کشاورزان و تولیدکنندگان پسته نیز باید حوصله به خرج دهند و از عرضه پسته در بازار خودداری کنند تا وضعیت قیمت پسته و تحویل گرفتن آن سر و سامان یابد. امیدواریم با اقدام عاجل مسئولین دولتی و تحرک بیشتر ستاد عالی پسته هرچه سریعتر مراکزی که امکانات لازم جهت تحویل گرفتن پسته و صادرات آن را دارند شروع به فعالیت کنند تا نگرانی تولیدکنندگان و کشاورزانی که با صرف هزینه های کمرشکن پسته را در دل کویر تولید می کنند برطرف شود.

گلبانگ آزادي سه شنبه 2 مهر 86 شماره 375

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..