پسته‌كاران نگران فروش محصول


با آغاز فصل برداشت پسته در استان كرمان، بزرگ‌ترين توليدكننده پسته در سطح كشور و جهان، در حالي اين طلاي سبز از سطح 260 هزار هكتار از باغات پسته اين استان برداشت مي‌شود كه مشكلات متعددي بر سر راه فروش و صادرات اين محصول استراتژيك كشاورزي قرار دارد.

پسته‌كاران نگران فروش محصول

به گزارش نسیم صبا:با آغاز فصل برداشت پسته در استان كرمان، بزرگ‌ترين توليدكننده پسته در سطح كشور و جهان، در حالي اين طلاي سبز از سطح 260 هزار هكتار از باغات پسته اين استان برداشت مي‌شود كه مشكلات متعددي بر سر راه فروش و صادرات اين محصول استراتژيك كشاورزي قرار دارد.

نگراني از بابت فروش و صادرات پسته‌ از جمله اين مشکلات است که پسته داران را مجبور مي کند امسال براي حفظ جايگاه پسته ايران در سطح جهان بيش از گذشته تلاش كنند. رييس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و كشاورزي استان كرمان كه نايب ‌رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران نيز هست، در گفت‌وگو با جام‌جم با اشاره به اين كه استان كرمان با دارا بودن 260 هزار هكتار باغ پسته، بيشترين سطح زير كشت پسته را در سطح دنيا دارد و به عنوان توليدكننده اولين محصول صادراتي غيرنفتي كشور سالانه حدود 1.5ميليارد دلار درآمد ارزي نصيب ايران مي‌كند، مي‌گويد: محصول پسته در استان كرمان حدود 150 هزار اشتغال مستقيم و غيرمستقيم ايجاد كرده و از طريق برداشت، فروش و صادرات آن حدود يك ميليون نفر در اين استان ارتزاق مي‌كنند.

محسن جلال‌پور مي‌افزايد: طي سه دهه اخير در يك سير صعودي ميزان 2000 تن پسته‌اي كه در سال 1356 برداشت مي‌شد، در سال 1386 به 280 هزار تن در سال افزايش يافته است.

كاهش توليد پسته

طي سال‌هاي اخير محصول پسته استان كرمان با چالش‌هاي متعددي در راه برداشت، فروش و صادرات مواجه بوده و اين مشكلات خنده را از لب‌پسته خندان كرمان گرفته است.

يكي از اين مشكلات بحران كمبود آب و خشكسالي‌هاي چند ساله است كه به گفته رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و كشاورزي استان كرمان باعث شده سالانه حدود ده هزار هكتار از باغات پسته اين استان براي هميشه خشك شود.

محسن جلال‌پور با اشاره به اين كه در سال‌هاي خوبآور حدود 200 هزار تن و در سال‌هاي كم‌آور حدود 160 هزار تن پسته از باغات استان كرمان برداشت مي‌شود، مي‌گويد: در بعضي از سال‌ها همانند امسال به دليل سرمازدگي و آفت‌زدگي باغ‌هاي پسته، متاسفانه ميزان محصول پسته توليدي كاهش يافته و برآورد مي‌شود فقط حدود 110 هزار تن پسته از كل باغ هاي استان كرمان برداشت شود كه از اين ميزان حدود 50 هزار تن در شهرستان رفسنجان، 40 هزار تن از باغ هاي شهرستان سيرجان و بقيه از باغ هاي ديگر شهرستان‌هاي پسته‌خيز شمالي استان برداشت مي‌شود.

وي مي‌افزايد: اين ميزان پسته برداشتي به انضمام 90 هزار تن پسته‌اي كه در ديگر استان‌هاي كشور برداشت مي‌شود، كل محصول پسته كشور را در سال جاري به 200 هزار تن مي‌رساند.

وي با بيان اين كه امسال براي نخستين بار ميزان پسته برداشتي استان كرمان از كل محصول پسته كشور به 55 درصد تقليل يافته است، مي‌گويد: همواره سالانه بين 65 تا 70 درصد از كل محصول پسته كشور در استان كرمان برداشت مي‌شد، ولي متاسفانه امسال اين ميزان به 55 درصد كاهش يافته است.

نايب‌ رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران با اشاره به مشكلاتي كه همه ساله در فصل برداشت پسته براي تعيين قيمت خريد پسته براساس ميزان عرضه و تقاضا وجود دارد، مي‌گويد: امسال قيمت محصول پسته نسبت به سال گذشته دو برابر افزايش يافته كه مي‌تواند هزينه‌هاي باغداران پسته را جبران كند.

دغدغه صادركنندگان پسته

آمريكا كه پسته‌اش به عنوان رقيب اصلي پسته ايراني در بازار‌هاي جهاني شناخته مي‌شود، برنامه‌ريزي خاصي را براي عرضه پسته‌اش انجام داده و سعي دارد با بهره‌بردن از تحريم‌هاي اقتصادي كه بر ايران اعمال كرده است، در بازارهاي جهاني پسته آمريكايي را جايگزين پسته ايران كند.

همچنين هرچند در سال‌هاي گذشته با وجود تحريم‌هاي اقتصادي، صادركنندگان پسته به روش‌هاي مختلف اين تحريم‌ها را دور زده و سعي كرده‌اند به هر طريق ممكن بخش اعظمي از درآمد پسته‌اي را كه صادر كرده بودند به ريال تبديل كرده و وارد كشور كنند، اما با وجود اين مي توان نگراني‌هايي را كه از بابت تشديد اين تحريم‌ها وجود دارد از چهره و كلام نايب رييس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران دريافت.

محسن جلال‌پور به صادرات حدود 95 درصد از محصول پسته صادراتي سال گذشته اشاره مي‌كند و مي‌گويد: با توجه به اين كه امسال محصولي از سال گذشته به محصول پسته سال جديد زراعي براي صادرات افزوده نمي‌شود ما با 200 هزار تن پسته‌اي كه از باغهاي پسته كرمان و كشور برداشت مي‌كنيم، شرايط سختي را براي صادرات اين محصول در پيش رو نداريم و خريداران آمادگي لازم براي خريد اين ميزان پسته را دارند.

وي با بيان اين كه اصلي‌ترين مانعي كه امروز پيش‌روي محصول پسته كشور قرار دارد بحث تحريم‌هاي اقتصادي و نقل و انتقال پول صادرات پسته به كشور است، تصريح مي‌كند: با توجه به اين كه به دليل تحريم‌ها ما شرايط خوبي براي عقد قرارداد‌هاي دو ساله، يك‌ساله و چند ماهه صادرات پسته با كشور‌هاي ديگر نداريم، عملا در بازار‌هاي جهاني امكان رقابت با رقيب اصلي‌مان كشور آمريكا در صادرات پسته را از ما گرفته‌اند.

وي كمبود نقدينگي براي خريد پسته در فصل برداشت اين محصول را يكي ديگر از چالش‌هاي خريداران و صادركنندگان پسته عنوان مي‌كند و با بيان اين كه امسال به دليل تحريم‌هاي بانكي دوران بازگشت پول پسته صادراتي به كشور دو برابر سال گذشته زمان مي‌برد و به تبع آن صادركنندگان نياز بيشتري به نقدينگي دارند، مي‌گويد: امسال آمريكا براي رقابت با ما در بازارهاي جهاني يك دوره چهار ماهه را براي بازگشت پول پسته صادراتي‌اش در نظر گرفته است. به همين منظور در جلساتي كه با استاندار كرمان و مسئولان استاني داشته‌ايم از روساي بانك‌ها درخواست كرده‌ايم مبلغي را به عنوان نقدينگي در اختيار صادركنندگان پسته قرار دهند تا براي خريد و صادرات محصول پسته با مشكلات كمتري مواجه باشيم.

درآمد ارزي يك ميليارد دلاري

البته موانعي كه تحريم‌هاي بانكي بر سر راه صادرات محصول پسته كشور ايجاد كرده باعث نمي‌شود كه دست‌اندركاران اصلي پسته كرمان و كشور نسبت به ارزآوري اين محصول كشاورزي خوشبين نباشند. آن‌گونه كه محسن جلال‌پور مي‌گويد: اگر مشكل خاصي به دليل تحريم‌هاي اقتصادي به وجود نيايد با توجه به قيمت خوب پسته در بازارهاي جهاني و 130 هزار تن پسته‌اي كه پيش‌بيني مي‌شود از ابتداي مهر امسال تا مهر سال آينده از كشور صادر شود، بيش از يك ميليارد دلار درآمد ارزي نصيب كشور شود.

وي به باغداران پسته توصيه مي‌كند امسال محصول پسته را به صورت تدريجي به بازار عرضه كنند تا در طول 11 ماهي كه بايد صادرات پسته صورت گيرد، بازار عرضه و تقاضاي پسته متعادل نگه داشته شود

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..