مجمع عمومي عادي سالانه شرکت تعاوني پسته رفسنجان

به گزارش خبرنگار گلبانگ آزادی مجمع عمومی عادی سالانه شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان عصر روز یک شنبه 21 مرداد در محل این تعاونی با حضور گسترده اعضا و برخی از مقامات استان و شهرستان تشکیل گردید. در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید، آقای محمدرضا عباسی بازرس قانونی شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان گزارش بازرسان به مجمع عمومی عادی سالانه را در سال 85 قرائت کرد. وی یادآور شد بازرسان شرکت طی سال گذشته در جلسات هیئت مدیره شرکت داشته و ضمن نظارت بر تصمیمات، رسیدگی به موجودی کالا و شمارش آن و انبارگردانی انبارهای پسته را مورد بررسی قرار دادند. وی در مورد معاملات انجام شده با اعضای هیئت مدیره و کارکنان گفت: به موجب بررسی های انجام شده معاملات انجام شده با مدیران در انطباق با معاملات عادی و جاری تعاونی با اعضای خود مشتمل بر خرید پسته بوده است و معاملات مزبور تحت شرایط متعارف و معمول انجام یافته است و به موردی که بر خلاف مقررات باشد برخورد نشده است.

بازرس قانونی شرکت در پایان سخنان خود گفت: ترازنامه شرکت تعاونی کشاورزی تولیدکنندگان پسته رفسنجان در تاریخ 29 اسفند 85 و صورتهای سود و زیان و جریانات وجوه نقد آن برای سال منتهی به تاریخ مزبور توسط موسسه حسابرسی حامیان پاس (حسابرسان مستقل شرکت) مورد رسیدگی قرار گرفته است.

آقای هجری رئیس هیئت رئیسه موقت از اظهار محبت استاندار کرمان به شرکت تعاونی پسته رفسنجان مبنی به اینکه بودجه لازم را به شرکت تعاونی جهت خرید پسته اختصاص خواهد داد تشکر و قدردانی کرد و گفت:امیدواریم شرکت تعاونی پسته رفسنجان در سال جاری آمادگی کامل برای خرید پسته کشاورزان را داشته باشد. وی هدف از تشکیل این جلسه را انتخاب سه نفر بازرس در مجمع از کل پنج کاندیدای هیئت بازرسی اعلام کرد. آقای هجری افزود: هیئت مدیره با تمام تلاش و امکانات و هماهنگی که با ستاد عالی پسته خواهد داشت آمادگی خود را برای تحویل پسته در سال جاری اعلام می دارد و امیدوار است که در سال آینده مجمع عمومی شرکت پسته رفسنجان و هیئت مدیره به سهامدارن اعلام نماید که هیچ گونه بدهی به هیچ منبعی نخواهد داشت.

در این جلسه بهروز زینلی یکی از کشاورزان نمونه شهرستان و کشوری از منطقه نوق توصیه کرد با توجه به وضعیت کم آبی در شهرستان رفسنجان از آبیاری تحت فشار استفاده شود تا بتوانیم در نگهداری آبهای سفره های زیرزمینی قدمی موثر برداشته باشیم. وی ایجاد زمینه در راه توسعه و موفقیت روزافزون شرکت تعاونی پسته رفسنجان را حمایت سهامداران از این شرکت عنوان کرد. کشاورز نمونه دیگر گفت: با توجه به اینکه شرکت تعاونی پسته از بزرگترین شرکت های تعاونی دنیاست و کسانیکه برای موفقیت شرکت تعاونی پسته کارشکنی می کنند باید معرفی و تحت پیگرد قانونی قرار گیرند وی از مسئولین و نمایندگان مجلس درخواست کرد نگذارند سرمایه های ملی و مملکت صرف آن شود که دوباره بخواهند در ایجاد ساختمانهای جدید برای تحویل پسته اقدام نمایند بلکه باید سرمایه ها صرف تامین آب در جهت رفع کمبود آب کشاورزان شود.

در ادامه این مراسم سرگرد آهنگران رئیس پلیس آگاهی شهرستان رفسنجان طی سخنانی استفاده از کارگران غیرمجاز اتباع خارجی را منشا ضرر و آسیب های فراوان به کشاورزان بیان کرد و گفت: کشاورزان باید از کارگران پسته عکس، کپی و کارت شناسایی دریافت کنند. وی تاکید کرد در جهت انجام امورات باغی از جمله آبیاری شبانه برای حفظ جان و مال خود به صورت گروهی اقدام نمائید. در ادامه این مراسم آقای جلیل مظهری عضو هئیت رئیسه موقت در سخنانی گفت: سال گذشته کمر بستند که ریشه شرکت و پسته کاران را بزنند آنهایی که تصمیم به ریشه کنی این شرکت را داشتند شاید می خواهند شاهد پسته آمریکایی در بازار ایران باشند وی افزود: پسته سرمایه ملی و ثروت مملکت است بهره هایی که شرکت تعاونی به بانکها پرداخته است باید پس گرفته شود. با توجه به اینکه شرکت 70 هزار سهامدار دارد هیچ کس نمی تواند با این شرکت رقابت کند.

دکتر امیری نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی در سخنانی ضمن تشکر از سهامداران مخصوصاً سهامداران شهرستان زرند اظهار امیدواری کرد که همچون گذشته حضور فعالی در شرکت تعاونی پسته رفسنجان داشته باشد.وی گفت:سالی که گذشت سال خوبی برای پسته نبود و سهامداران و دست اندر کاران پسته سال سختی را گذراندند .

سپس دکتر امیری ادامه داد:در دنیا معمولاً کارشناسان و اهل اقتصاد سعی شان بر این است که در بخش اقتصاد کشور خود ثبات بوجود آورند و پیشرفت سریع اقتصاد در دنیا این اجازه را نمی دهد که در کشوری ثبات اقتصادی را به هم بریزند و بخواهند از صفر شروع کنند.

وی افزود:بر همین راستا تلاش کردم که مسئولین با اعضای هیات مدیره جلسه ای داشته باشد و حرف آنان را گوش کنند که این امر محقق نشد .خدمت آقای رئیس جمهور رسیدم و به ایشان عرض کردم که اگر همه محصولات کشاورزی کشور را روی هم بریزیم ارزش ریالی و ارزی آن به اندازه محصول شهر زرند نمی شود و نمی توان انتظار داشت که یک شرکت تعاونی به تنهایی بتواند همه محصول کشور را خریداری کند و نیاز به حمایت درست نداشته باشد و تعاونی پسته هرچه نقدینگی در اختیار داشته باشد به جریان می افتد و اقتصاد مملکت رونق می گیرد . آقای امیری در پایان سخنانش گفت:هیچ کس منکر و مخالف ایجاد بخش خصوصی نیست ولی دولت که شعار عدالت محوری می دهد باید شرایط و امکانات مناسب را برای همه به طور یکسان فراهم کند .

در پایان این مراسم مهندس محسن هاشمیان به تشریح وضعیت پسته در داخل و بازارهای جهانی پرداخت.وی ضمن اشاره به این مطلب که امسال سال پر محصولی است گفت: در جلسه ای که با حضور ریاست محترم جمهور برگزار شد اعلام کردیم که با توجه به تولید محصول زیاد دولت باید به صحنه بیاید و نقدینگی لازم را در اختیار تشکل ها قرار دهد. با دستور ریاست جمهور وزیر کشاورزی جلسه ای را تشکیل داد و قرار شد که ستاد پسته به عضویت وزیر کشاورزی به عنوان رئیس و استانداری کرمان، شرکت پسته رفسنجان، وزارت تعاون،وزارت بهداشت، اداره استاندارد تشکیل شود تا وضعیت پسته در کشور مدیریت شود. مهندس هاشمیان در ادامه گفت: جمع بندی کلی امسال این است که نباید وضعیت سال گذشته تکرار شود و شرکت تعاونی پسته باید مورد حمایت قرار گیرد. مهندس هاشمیان گفت: وزیر کشاورزی اعلام کرده که باید پسته امسال به طور کامل به صورت نقد خریداری شود که این خبر خوشی برای پسته کاران است. مهندس هاشمیان مسئله بهداشت در فرآوری پسته را بسیار مهم دانست و یادآور شد که امسال سخت گیری های بیشتری در بازارهای بین المللی در این زمینه صورت خواهد گرفت لذا کشاورزان عزیز و تولیدکنندگان پسته باید نسبت به جمع آوری محصول خود با رعایت کامل ضوابط بهداشتی توجه داشته باشند. مهندس هاشمیان در ادامه افزود: ما به دولت اعلام کرده ایم در صورتی که بخواهند پسته امسال نقداً خریداری شود باید یک هزار میلیارد تومان بودجه در اختیار تشکل هایی که پسته را خریداری می کنند قرار گیرد. وی گفت: تامین این نقدینگی کار آسانی نیست. قائم مقام مدیرعامل شرکت تعاونی پسته رفسنجان در ادامه گفت: پیشنهاد ما به دولت این است که شرکت تعاونی با توجه به ظرفیت های بالایی که از نظر انبارداری و تاسیسات دارد پسته را تحویل بگیرد و دولت چند بانک دولتی را موظف کند تا پول لازم را برای خرید پسته مستقیماً به کشاورزان پرداخت نماید. شرکت، پسته را تحویل بگیرد و دولت پول آن را مستقیماً از طریق سیستم بانکی به کشاورز پرداخت نماید.

مهندس هاشمیان گفت: مسئولیت تعیین قیمت پسته با ستاد عالی پسته می باشد که در جلسه ای که روز سه شنبه 23 مرداد 86 در استانداری کرمان برگزار می شود در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.

گلبانگ آزادي سه شنبه 23 مرداد 86 شماره 369

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..