دولت اجازه ندهد سرنوشت پسته ایران به دست افراد سودجو بیفتد

مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکتهای تعاونی تولید کنندگان پسته اعلام کرد: سهامداران تعاونی بدانند که تعاونی ها اگر بخواهند جایگاه گذشته خود را در بازارهای جهانی به دست آورند باید قدرت مانور داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران ، مهندس هاشمیان در توضیح شرایط اقتصادی پس از تحریم، گفت: در حالی که ایام پسا تحریم را پشت سر می گذاریم، امیدواری های زیادی به وجود آمده است که تولیدکنندگان پسته کشورمان در انتظار بازار متفاوتی باشند و بتوانند بخشی از زیان هایی را که تحریم به آنان وارد کرده است در دوره پساتحریم جبران کنند. برای آگاهی از احتمالات بازار پسته به سراغ مهندس هاشمیان مدیر عامل اتحادیه سراسری شرکتهای تعاونی تولید کنندگان پسته ایران یکی از پیشکسوت های تولید و صادرات پسته که در همه این سال ها نبض بازار پسته را دردست داشته است رفتیم ، ماحصل این مصاحبه را در پی می خوانید:

سوال: اثرات تحریم بر صادرات پسته ایران چه بوده و جایگاه پسته ایران قبل و بعد از تحریم چگونه است؟جواب: یکی از اثرات نامطلوبی که تحریم روی پسته ایران گذاشته است قطع رابطه بانکهای ایران با بانکهای خارجی بود که ما نتوانستیم پسته ایران را در کشورهای غربی که بازار عمده آن در اختیار ما بود بفروشیم. در این شرایط نه فقط صادرات پسته بلکه کل صادرات ایران با مشکل جدی مواجه شد، بازگرداندن بهای محدود صادراتی هم که انجام می شد با ریسک بسیار بالایی همراه بود. همین ریسک باعث شد پسته ایران از بازار جهانی به ویژه بازار سنتی ما در اروپا حذف شود و دیگر کشورها هم با آگاهی از شرایط صادراتی ما، توانستند قیمت های جهانی بازار را به دلخواه و سود خودشان دستکاری کنند و بالا و پائین ببرند.

سوال: آیا ایران پس از برجام خواهد توانست جایگاه خود را در بازارهای جهانی پیدا کند ؟جواب: صددرصد این امر امکان پذیر، اما زمان بر است سهامداران تعاونی باید بدانند که تعاونی اگر بخواهد جایگاه گذشته خود را در بازارهای جهانی به دست آورد و هم چون گذشته در تعیین و تثبیت قیمت ها به نفع تولید کنندگان نقش بازی کند، باید قدرت مانور داشته باشد. یعنی پسته کافی در انبارهای تعاونی در داخل و خارج در اختیار داشته باشد و آن را به تدریج و به موقع به بازار عرضه کند. در نتیجه خریدار نیز اطیمنان پیدا کند قراردادی که می بندد دراز مدت است.

سوال: این اتحادیه در چند کشور دفتر فروش و انبار دارد ؟جواب: در گذشته در اکثر کشورهای جهان دفتر فروش داشت. در آلمان هم یک مرکز بزرگ بسته بندی داشتیم که متأسفانه بر اثر تحریم همه این فعالیتها متوقف شده است. امیدواریم بعد از لغو تحریم ها مجدداً این مراکز فعال بشوند. خوشبختانه هنوز با خریداران خارجی خودمان ارتباط داریم. در حال حاضر دفاتر ما در هنگ کنگ ، دبی ، مالزی و بعضی دیگر از کشورها هم چنان فعال هستند .

سوال: رقبای اصلی کشور ما در صادرات پسته چه کشورها هستند ؟جواب: در حال حاظر کشور آمریکا رقیب اصلی ما در بازارهای جهانی است در حالی که ترکیه نمی تواند رقیب جدی ما باشد چون کیفیت پسته ترکیه با پسته ما تفاوت زیادی دارد. متأسفانه بر اثر تحریم ها پسته آمریکا در بازارهای اروپایی جایگزین پسته ایران شده است.

سوال: آیا این امیدواری وجود دارد که شرکت به روزهای شکوفایی گذشته برگردد؟ جواب: بله کاملاً امیدواریم به شرط آن که اعضای تعاونی مانند گذشته حمایت کنند. سهامدارن این نکته را باید بدانند که نقدینگی در حال حاضر در کشور کم است و بانکها مانند گذشته نمی توانند وام بدهند. علاوه بر این گرفتن وام از بانکها با بهره بالا توجیه اقتصادی ندارد. بنابراین تنها راه این است که سهامداران به فکر آینده خودشان باشند و از تعاونی خودشان حمایت کنند و مانند گذشته سود حاصل از فروش پسته به جای سرازیر شدن به جیب دلالان و واسطه ها و یا بانک ها به جیب خود تولید کننده برود، وگرنه پسته هم به سرنوشت سایر محصولات کشاورزی دچار خواهد شد. امروز شما می بینید کشاورزان زحمت می کشند میوه را تولید می کنند اما عمده درآمد آن نصیب واسطه ها می شود به گونه ای که در مواردی هزینه های تولید هم نصیب کشاورز نمی شود . تعاونی همیشه در این زمینه نقش دولت را ایفا کرده که سعی دارد قیمت ها تثبیت شود و درآمد حاصل از فروش پسته مستقیماً به جیب تولید کننده برود.

سوال: سیاست شرکت تعاونی در سال جاری چیست ؟ جواب: علی رغم همه مشکلات در سالهای اخیر شرکت تعاونی روی پای خود ایستاده و قیمت های اعلام شده باعث افزایش و تثبیت قیمت های داخلی و خارجی شده است. سال گذشته قیمت پسته در حدود 25هزار تومان بود اما شرکت قیمت خرید را 32هزار تومان اعلام کرد و این باعث شد قیمت های خرید بازار تا 30 هزار تومان افزایش یابد. امسال هم شرکت باید وارد بازار شود و قیمت خرید را اعلام کند. تاکید می کنم که درهر حال اعضاء باید از تعاونی خودشان حمایت کنند تا قیمت های خرید افزایش پیدا کند و باغداران انگیزه بهتری برای تولید داشته باشد .به علت عدم نقدینگی ناشی از تحریم و کاهش قیمت جهانی نفت از دولت انتظار حمایت مالی جدی نداریم اما این انتظار به حق کشاورزان است که دولت اجازه ندهد سرنوشت پسته ایران به دست افراد سودجو و واسطه بیفتد.







پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران www.icccoop.ir .....

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..