همایش علمی بررسی چالش ها و موانع صنعت پسته ایران

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت
شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان همواره به عنوان الگوی صادراتی کشور مطرح بوده است.
دکتر صاف دل معاون وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت در همایش علمی بررسی چالش ها و موانع صنعت پسته ایران که چهارشنبه 91/06/15 در محل دفتر شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان و با حضور تجار کارشناسان و تولید کنندگان برگزار شد از استان کرمان و شهرستان رفسنجان به عنوان قطب تولید و کشاورزی و از تعاونی تولید کنندگان پسته به عنوان نمونه صادراتی یاد کرد و گفت : در سطح کشورها این چنین الگویی نداریم و اگر داریم کم داریم .

وی هماهنگی تولید صادرات و پژوهش رااز دلائل موفقیت این تعاونی برشمرد و گفت : در سه دهه گذشته در بخش صادرات از رقمهای کوچک شروع کردیم و به رقمهای بزرگ رسیدیم هنوز هم فابلیت و ظرفیت زیادی برای حضور در بازارهای جهانی داریم .

دکتر صاف دل گرایش صادر کنندگان به بازارهای جدید در آسیا و آسیای میانه را مثبت ارزیابی کرد وگفت : باید بخشی از بازار اروپا را که سالهای اخیر به دلائل سیاسی از دست داده ایم دوباره به دست آوریم .

رئیس سازمان توسعه تجارت رقیب اصلی پسته ایران در بازارهای جهانی را پسته آمریکا دانست وگفت : آنها با افزایش تولید تا مرز 3.5 تن در هکتار هزینه تولید را کاهش داده اند و این در حالی است که میانگین تولید در ایران 800 تا 1000 کیلو گرم در هکتار است و این امر رقابت را برای ما مشکل می کند و راهکار آن افزایش بهره وری با استفاده از روشهای نوین داشت و برداشت است .

دکتر صاف دل با اشاره به اینکه آمار ها نشان میدهد در مجموعه استان در سالهای اخیر رشد صادران داشته ایم خاطر نشان کرد در سازمان توسعه تجارت ودر کنار مدیریت استان در تقویت پژوهش تولید و صنعت بسته بندی در کنار شما هستیم و یقینا با تعامل جدی و همکاری با اتاق بازرگانی تقویت صادرات محقق خواهد شد ضمن اینکه تعامل در حوزه کشاورزی صنعت پسته و تجارت آن با حمایت دولت میتواند شکل بگیرد و موانع موجود را در مسیر صادرات برطرف نماید

آقای جلال پور معاون اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان

* چهل و چهارمین سال تاسیس شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته و یاد بنیان گذاران این مجموعه بزرگ را گرامی می داریم .

* تدبیر مقام مغظم رهبری که امسال را سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامیدند محتوای زیادی دارد و آن این است وقتی از کار و سرمایه ایرانی حمایت بشود تولید ملی افزایش می یابد و گرنه حمایت از تولید نمی تواند پایدار باشد .

* از دهه 60 تا کنون سرمایه گذاری وسیعی در صنعت پسته صورت گرفته و امروز صدها هزار نفر در این بخش اشتغال دارند.

* با اقتصاد نفتی نمی توانیم در مقابل تحریم ها و تهاجمات اقتصادی دشمنان مقابله کنیم اما با اقتصاد مقاومتی که با الگوی اسلامی ایرانی توسعه هم خوانی دارد می توان در مقابل چالش های پیش رو ایستادگی کرد و پیروز هم شد .

* یکی از نشانه های اقتصاد مقاومتی در بحث صادرات پسته این است که در رقابت با 19 کشور تولید کننده در سطح جهان با همکاری بخش خصوصی و تعاونی بازار صادرات 200 هزار تنی را که در مدت 4 سال ایجاد کرده ایم حفظ کنیم و این فرهنگ را در تمام کشور گسترش دهیم .

* به دلیل افزایش بهره وری و تولید 3 هزار و 200 کیلو در هکتار آمریکا از سال 2011 به طور رسمی اولین تولید کننده پسته جهان است در حالی قبلا این رتبه ازآن ایران بود

* یکی از راههای افزایش بهره وری کوددهی با روش علمی و یکپارچه سازی مدیریت است که یک نمونه آن در کشکوئیه انجام شد و نتایج مثبتی داشت .

* باید بررسی شود کسانی که در صادرات پسته نقش دارند آیا به علم روز آگاه هستند و یا تحت تأثیر شرایط داخل و خارج قرار می گیرند .

* در عرصه صادرات نیاز به همراهی و همفکری داریم اگر عرضه را به صورت تدریجی و متناسب با تقاضای جهانی داشته باشیم تعادل بازار حفظ می شود .

* زنده شدن شرکت تعاونی قوت قلب ماست انشاالله رشد و اعتلای آن ادامه یابد و شرکت تعاونی حضور قوی و قدرتمندی در عرصه صادرات داشته باشد.

دکتر محمدی رئیس مؤسسه تحقیقات پسته کشور تعیین نقشه راه پسته از وظایف و اهداف کانون هماهنگی و دانش صنعت پسته است که آقای استاندار و آقای جلال پور و نمایندگان و باغدارها در آن عضویت دارند و یک نهاد مشورتی است .

در دهه گذشته هرسال ده هزار هکتار باغ پسته جدید احداث شده و الان بیش از 400 هزار هکتار باغ پسته در کشور داریم اما میزان تولیدمان مشخص نیست

بحث انتقال آب بحث مهمی است اما مهمتر از آن درست مصرف کردن و استفاده بهینه از منابع موجود است و آن جایگزینی آبیاری تحت فشار به جای روش های آبیاری صنعتی است .

پسته مرکبات نیست ، نام پسته با نام ایران همراه است و توجه خاص می خواهد هر چه برای تولید پسته مصرف می شود از جمله کود و سم باید استاندارد باشد.

آزمایشگاه سموم نیاز مبرم استان است که باید با جدیت پیگیری شود.

یکپارچه سازی اراضی و اصلاح باغات می تواند در افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها ی تولید مؤثر باشد .

کشاورزی خصوصا" در مورد پسته فقط علم یا فقط تجربه نیست بلکه تجربه در کنار علم می تواند موثر باشد و این از طریق برگزاری کلاسهای آموزشی قابل تحقق است.

مهندس هاشمیان

در گذشته 86% بازار جهانی در انحصار پسته ایران بود و قیمت گذاری شرکت تعاونی ملاک قیمت در دنیا بود آمریکا و ترکیه در اقلیت بودند اما امروز آمریکائی ها برای پسته ایران تعرفه 8/3 را برای حمایت از اقتصاد خودشان لحاظ کرده اند .

در سالهای گذشته که منسجم بودیم بازار جهان را مدیریت می کردیم و ثبات در قیمت و عرضه داشتیم بازار اروپا از 900 تن به 90 هزار تن در سال 75 رسید و این یک موفقیت بزرگ بود در کنار آن بازار خاور دور نیز ایجاد شد .

برای حمایت از تولید کننده باید در بخش صادرات مرکزیت ایجاد شود تا بازار جهانی دچار نوسان قیمت نگردد و متناسب با نیاز بازار ، پسته عرضه شود و موضوع دیگر این که باید ارز حاصل از صادرات مستقیما" به تولید کننده برگردد تا هزینه های گزاف تولید پوشش داده شود

مصرف تولیدکنندگان خارجی مشتاق پسته ایران هستند دولت باید موانع صادراتی را برطرف کند تا تولید و صادرات مانند گذشته رونق بگیرد.

حذف یارانه نهاده های کشاورزی به زیان تولید و در نهایت به زیان اقتصاد ملی است در حالی که بیشتر کشورها به کشاورز و تولید کننده محصولات کشاورزی یارانه تولید داده می شود.

هفته نامه آیینه رفسنجان سه شنبه 21 شهریور ماه 1391

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..