نگذاريد بازار پسته به دست دلالان بيافتد

باغداران و سهامداراني كه طبق معمول در ابتداي فصل برداشت ناچارند بخشي از محصول خود را هرچه زودتر به فروش برسانند با متوقف ماندن برنامه خريد شركت تعاوني ناچار شده اند به دلالان محلي و بازرگان متفرقه روي بياورند و به قيمت هاي بسيار پاييني تن دهند كه در اين راستا به كليه نهادهاي مملكتي هشدار مي دهيم كه ادامه اين وضع علاوه براين كه موجب كاهش چشمگير در آمد توليد توليدكنندگان پسته خواهد شد.. ادامه آن ضرر و زيان فاحشي براي باغداران خواهد داشت و مي تواند به متزلزل شدن جايگاه كشورمان در بازارها ي پسته جهان و درپي آن كاهش در آمد حاصل از صادرات اين محصول منجر شود.

امير خردمند سرويس اقتصادي يك هفته پس از انتشار نامه6 تن از نمايندگان استان كرمان به رئيس جمهور و هشدار جدي آنها نسبت به وضعيت آشفته بازار پسته و تقاضاي ايشان از دكتر احمدي نژاد براي حل مشكلات ، جمع كثيري از اعضاي شركت تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان از شهرهاي رفسنجان‌، زرند ، سيرجان ، كرمان و ساير شهرهاي پسته خيز كشور ، به منظور بررسي مسائل توليد جمع آوري و بازرگاني پسته در محل شركت تعاوني پسته رفسنجان تجمع كردند.

تجمع كنندگان كه خواهان حمايت جدي و قاطع دولت و اعطاي اعتبارات لازم براي جمع آوري محصول پسته بودند . هشدار دادند در صورتي كه دولت نسبت به مسائل بازار پسته بي تفاوت بماند. اين علاوه بر اين كه زيان سنگيني را بردوش توليدكنندگان تحميل خوا هد كرد . بازار صادراتي محصول پسته ايران را نيز به خطر خواهد انداخت .

در اين مراسم پس از تلاوت آياتي از كلام الله مجيد آقاي عرب نژاد از باغداران منطقه زرند خطاب به كشاورزان تجمع كننده گفت « عدم پرداخت تسهيلات از سوي دولت به تعاوني پسته كاران رفسنجان موجب كاهش حضور تعاوني در بازارهاي جهاني و در نتيجه كاهش قيمت و ضرر و زيان باغداران شده است. » وي گفت « در عين حال دريافت سود تسهيلات از تعاوني بار سنگين و كمر شكني را روي دوش اين شركت گذاشته است. در حالي كه شركت هاي تعاوني طبق قانون نبايد بهره اي براي اعتبارات دريافتي بابت خريد و جمع اوري محصول بپردازند.»

وي افزود.«سال گذشته اولين سالي بود كه شركت نرخ خريد اين محصول را دير اعلام كرد و براي تحويل گرفتن پسته درب شركت بازنشد.»

وي ادامه داد. « قيمت پسته از اواخر سال گذشته كه 4800 تومان خريد و فروش مي شد الان در موقع برداشت به 3800 تومان رسيده است.»

عرب نژاد گفت :« امسال شنيديم كه گفته اند شركت وثيقه كافي نداشته تا وام در اختيارش بگذارند. مثل اين كه مي خواهند وام را به اين وآن بدهند تا واسطه ها، و دلالان و تجار پسته را باقيمت حدود 3000 تا 3500 تومان بخرند و با قيمت 4800 تومان يا بيشتر بفروشند.»

جليل مظهري نيز در اين اجتماع با بيان اين كه مشكلاتي كه دچار آن هستيم حاصل برنامه ريزي هاي گروهي اندك از صادر كنندگان كوچك است كه چون زنجير به هم متصلند و برنامه ريزي مي كنند تا از افزايش قيمت پسته جلوگيري كنند. گفت :« اين جمعيت سهامدار آمده اند كه بگويند ما ديگر فريب نخواهيم خورد و ما سهامداران از منافع خود دفاع مي كنيم .»

اين باغدار پسته افزود : « با ادامه بحران و آشفتگي بازار پسته طبيعي است كه دلالان و بازرگانان متفرقه دست به كار مي شوند تا قيمت اين محصول را پايين بياورند و بخشي از در آمد توليدكنندگان زحمتكش را به جيب بزنند. كما اينكه از ابتداي فصل برداشت شاهد افت قيمت محصول پسته بوده ايم.» وي گفت : « كار به آنجا رسيده است كه برخي صادركنندگان رسما از باغدران تقاضا مي كنند كه براي صادرات محصول بيشتر ، قيمت خريد را كاهش دهند.» مظهري از وليدكنندگان پسته خواست كه از عرضه بيش از اندازه محصول به بازار خودداري كنند و اجازه ندهند كه عوامل متفرقه قيمت ها را به نفع خودشان كاهش دهند.

در ادامه اين مراسم حجت الاسلام فلاح از كشاورزان پسته كار منطقه خطاب به تجمع كنندگان با بيان اين كه دلالان بسياري از توليدات كشاورزي ما را به نابودي كشانده اند. گفت: « از دولتي كه خود را عدالت پرور مي داند مي خواهيم كه در اين زمينه به كمك كشاورزان بشتابد.» وي در ادامه با بيان اينكه مقام هاي تعاوني بايد با سرعت تمام كار خريد پسته را آغاز كنند تا عوامل واسطه بيش از اين از بحران بوجود آمده بهره برداري نكنند افزود:« در كشور تركيه سالانه 800 هزار تن فندق به عمل مي آيد در حالي كه 90 در صد فندق توليد شده دراين كشور را تنها يك شركت جمع آوري مي كند.» وي افزود.« با توجه به اين كه امسال سال پسته است و تخمين زده مي شود كه حدود 280 هزار تن پسته برداشت شود بايد براي خريد و صادرات اين محصول برنامه ريزي كرد.» وي گفت :« چند ماه گذشته در تهران به منظور بررسي مسائل و مشكلات صادرات پسته جلسه اي در حضور آقاي رئيس جمهور تشكيل شد و در اين جلسه آقاي احمدي نژاد دست آقاي مهندس محسن هاشميان را گرفت و گغت :« ما امسال به كمك شما مشكل پسته را حل كرده و پسته را به صورت نقد از مردم مي خريم ووزير كشاورزي نيز مكرر حرف رئيس جمهور را تكرار كرد.»

مهندس محسن هاشميان نيز در ادامه اين جلسه خطاب به پسته كاران گفت :« در جلسه اي كه حدود 3 ماه پيش بود به آقاي رئيس جمهور گفتم با توجه به اين كه توليد امسال زياد است بايد از همين اول چاره انديشي شود و ايشان نامه اي به وزير كشاورزي دادند و دوروز بعد جلسه اي تشكيل شد كه نتيجه آن تشكيل ستاد عالي پسته بود.»

هلشميان گفت:« ما بيش از 150 تا 200 هزار تن پسته را مي توانيم به صورت مناسب انبار كنيم. شركت هميشه تابع بوده و جور دولت را كشيده و به جاي دولت كار خريد پسته را انجام داده است »

وي خطاب به كشاورزان گفت :« شايسته است شما هم براي منافع خودتان همت كنيد.»

آخرين سخنران اين تجمع احمد هاشميان مديرعامل شركت بود. وي راه حل خروج از بحران پسته را اتحاد كشاورزان و تقويت شركت تعاوني دانست و گفت:« دولت وظيفه دارداز تعاوني پسته حمايت كند.» وي از سهامداران خواست تا صبر و شكيبايي داشته باشند و به هنگام بروز مشكلات حوصله به خرج دهند تا مشكلات تعاوني برطرف شود.» وبااشاره به زحمات طاقت فرساي كشاورزان و هزينه سنگين پسته توجه دولت را به ضرورت تامين تسهيلات مالي مورد نياز تعاوني و اهميت به موقع خريد پسته ، مهم وحياتي عنوان كرد.

هاشميان در پايان قيمت خريد پسته توسط شركت تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان در سال جاري را به قرار ذيل اعلام كرد:

- فندقي 28 دانه 5000 تومان
- احمد آقائي 24-22 5000 تومان
- كله قوچي 23-22-20 5000 تومان
- اكبري 5200 تومان
- دهن بست هر رقم كيلويي 4000 تومان

شايان ذكراست اعلام اين نرخ با استقبال فوق العاده شركت كنندگان دراين گردهمايي روبرو شد.

گفتني است اين نرخ 5000 ريال بالاتراز نرخ سال گذشته است . اين درحالي است كه با به تاخير افتادن برنامه خريد پسته قيمت اين محصول در بازارهاي محلي تا كيلويي 3000 تومان پايين آمده بود.

در پايان اين مراسم شركت كنندگان در گردهمايي اعضاي تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان با صدور قطعنامه اي از كليه نهادهاي مسئول مربوط دولتي خواستند همكاري كرده و از بحراني كه به دليل فقدان اعتبار خريد پسته پيش آمده جلوگيري به عمل آورند.


روزنانه

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..