معرفیدفاتر و شعبخرید و فروشانبارداریامور تحقیقاتیمحصولاتتقدیر نامه هااخبارتماس با مانقشه سایتEnglish
 
معرفی شرکت تعاونی
مجمع عمومی
هیئت مدیره
مدیر عامل
قائم مقام
معاونت ها
معاونت بازرگانی
معاونت مالی
معاونت اداری
معاونت فرهنگی
گالری عکس
     

مجمع عمومی

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت تعاونی همه ساله در پایان شهریورماه و با حضور عده زیادی از اعضاء سهامداران تشکیل میشود مطابق قوانین وزارت تعاون و اساسنامه شرکت آگهی های دعوت برای مجمع عمومی در روزنامه های کثیرالانتشاری که در مجامع قبلی رسما انتخاب شده باشد چاپ و در همه شعبات و دفاتر تعاونی نیز نصب می گردد. با توجه به تعداد زیاد اعضاء دستورالعمل وزارت تعاون مبنی بر لزوم حضور نصف بعلاوه یک نفر از اعضا ( حدود 35 هزار نفر) برای رسمیت جلسه ، معمولا مجمع عمومی در نوبت اول تشکیل نمیگردد و آگهی نوبت دوم در همان روزنامه و به همان صورت قبلی با دستور مشخص برای مجمع چاپ می شود. در نوبت دوم جمع با هر تعداد از اعضا که شرکت داشته باشد رسمیت پیدا میکند بطور معمول در جلسات مجمع علاوه بر سخنرانی ها واطلاع رسانی هائی که توسط مدیران و بعضا افراد دیگر انجام می گردد ، گزارش هیات مدیره و صورتهای مالی و ترازنامه مالی شرکت نیز مطرح و به تصویب میرسد. هر ساله در مجمع انتخابات بازرسین و هر سه سال یک مرتبه انتخابات اعضاء هیئت مدیره نیز انجام می گردد.

 


تعاوني چگونه اداره ميشود و مديران آن كيستند؟

امكانات تشكيلاتي تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان تا حدودي در اساسنامه اين شركت تشريح شده و چارت تشكيلاتي شركت نيز با در نظر گرفتن مفاد اساسنامه و بر حسب نيازهاي شركت تهيه و به تصويب رسيده است. مواد 38 تا 55 اساسنامه بصورت مشروحي به وظايف هيات مديره ( كه مسئوليت اداره شركت را بر عهده دارد)، اشاره كرده است. براساس اين مواد، امور شركت را هيات مديره اي مركب از 7 عضو اصلي و 2 عضو علي البدل ادره مي كند كه با راي مخفي و با برخورداري از راي اكثريت نسبي اعضاي شركت كننده در مجمع عمومي به مدت 3 سال برگزيده مي شوند. لازم به يادآوري است تا سال 1379 در مورد انتخاب اعضاي هيئت مديره هيچگونه محدوديتي وجود نداشت. در اين سال مديريتهاي تعاوني با تغييري در اساسنامه در جهت انطباق با مقررات وزارت تعاون، كه در همان سال به تصويب مجمع عمومي تعاوني رسيد، دوره تصدي آنان را به دو دوره سه ساله محدود كرد تا امكان بهتر براي حضور ساير كساني كه خود را شايسته عضويت در هيئت مديره تعاوني مي دانند فراهم آيد.

مانند ساير نهادهاي مدني در تعاوني نيز هيات مديره منتخب، در نخستين جلسه عمومي خود به انتخابات داخلي اقدام مي كنند ويك نفر را به عنوان رئيس هيئت مديره، و يك نفر را بعنوان نايب رئيس هيئت مديره و يك نفر را بعنوان منشي انتخاب مي كنند. مدير عامل شركت از اعضاي هيات مديره و يا اشخاص حقيقي خارج از آن به اين سمت منصوب مي شود.

تعاوني مانند همه بنگاههاي اقتصادي به وسيله مديران منتخب اداره مي شود. بر خلاف مؤسسات بخش خصوصي كه مالكيت آنها در اختيار يك يا چند نفر است و طبعا مديران از بين سهامداران معدود آنها برگزيده مي شوند، تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان به بيش از 70 هزار نفر عضو تعاوني تعلق دارد كه مديران آن در هر دوره در مجمع عمومي عادي كه بهمين منظور تشكيل مي شود انتخاب مي شوند.

مديران تعاوني موظفند كليه فعاليتهاي خود را در جهت تحقق اهدافي متمركز كنند كه در اساسنامه شركت گنجانده شده و به تصويب نخستين مجمع عمومي رسيده و يا از سوي مجامع بعدي مورد حك و اصلاح قرار گرفته است. به اين ترتيب شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان مانند هر تشكل صنفي چارچوب قانوني خودش را دارد و تصميماتش را با همه قوانين و مقرراتي كه از سوي وزارت تعاون و ساير نهادهاي مربوط مملكتي تصويب و ابلاغ شده است ، مي گيرد. بنابراين تا زمانيكه كسي نتوانسته است عيب و ايراد قانوني به اين تصميمات وارد كند، فعاليت مديريتهاي آن نيز داراي وجاهت قانوني بوده و هر ادعايي خلاف آن معنايي جز اين نخواهد داشت كه كساني منافع خود را باسياستي كه تعاوني در جهت حراست از منافع اعضاي خود در پيش گرفته است، هم راستا نمي دانند.

حضور پرشور اعضاي تعاوني كه گاه فراتر از بالاترين حدنصاب هاي سالهاي اخير نيز رفته است، نشاندهنده روحيه بالاي اعضا براي مشاركت در فعاليتهاي جمعي است. آنان با حضور يكپارچه خود در مجمع عمومي و تائيد و تصويب گزارش سالانه و عملكرد مالي، از اين مديريتها پشتيباني به عمل مي آورند. اعضاي تعاوني عليرغم مشكلات و مسايلي كه در برابرشان وجود دارد ترديدي ندارند كه مجموعه استوار آنان بهتر از هر نهاد ديگري مي تواند از حقوق و منافع آنان دفاع كند.

 

 

صفحه اصلی | معرفی | دفاتر و شعب | خرید و فروش | انبارداری | امور تحقیقاتی | محصولات | تقدیر نامه ها | اخبار | تماس با ما | نقشه سایت
Copyright © 2003-2004 Rafsanjan Pistachio Producers Co-operative ( RPPC.IR ).
All rights reserved..