افتتاح تالار اجرایی بورس در محل شرکت تعاونی پسته در رفسنجان

2/2/1396 12:00:00 AM با تلاش نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیران شرکت پسته تالار بورس پسته کشور برای اولین بار از طریق ویدئو کنفرانس در شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان افتتاح شد. 

وی محصول پسته را یک محصول استراتژیک در کشور دانست و گفت : برای جهانی شدن لازم است با تشکیل بازاری منسجم شرایط را برای مرجع قیمتی شدن در سطح جهان فراهم کنیم.

آقای سلطانی نژاد افزود : معاملات پسته در بورس کالای ایران به ارتقای برند پسته ایرانی کمک کرده و با توجه به انتشار اطلاعات قیمت های و حجم معاملات به صورت برخط و از طریق اینترنت در سطح کشور و دنیا امکان حضور مستقیم خریداران بین المللی را فراهم خواهد کرد ، بنابراین با توجه به سهم 40 درصدی ایران در بازار پسته دنیا باید در زمینه کشف قیمت این محصول نقش آفرینی کنیم که بازارهای مشتقه کمک می کند تا به راحتی از این مسیر عبور کنیم .

وی افزود : یکی از پیش نیازهای بورسی شدن محصولات کشاورزی وجود انبارهای مرتبط است که خوشبختانه انبارهای مناسبی در شرکت های تعاونی پسته رفسنجان ، سیرجان ، انجمن پسته و سایر تشکل های مرتبط وجود دارند که می توانیم از آنها استفاده کنیم .

معاملات شفاف پسته با عرضه محصول در بورس کالا
عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: معاملات پسته در بورس کالا زمینه قیمت گذاری و فروش شفاف محصول پسته را فراهم می کند.

احمد انارکی محمدی درباره معاملات پسته در بورس کالای ایران گفت: انجام معاملات پسته در بورس کالا تحول بزرگی را درزمینه فروش این محصول به وجود می آورد.

نماینده مردم رفسنجان درمجلس شورای اسلامی،ادامه داد:ارتقای تجارت پسته به عنوان یک محصول صادراتی،می تواند نقش مهمی در ارزآوری برای کشور داشته باشد.

وی افزود:هماهنگی انجام شده بین شرکت تعاونی پسته رفسنجان و بورس کالا می تواند تحول بزرگی را در زمینه معاملات پسته فراهم کند که البته انجام این مهم به سود کشاورزان نیز هست.

انارکی محمدی ادامه داد: معاملات پسته در بورس کالا زمینه قیمت گذرای و فروش شفاف محصول پسته را فراهم می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: تالار بورس کالا برای خرید و فروش پسته با همکاری شرکت تعاونی پسته رفسنجان بزودی در رفسنجان به صورت رسمی افتتاح می شود.

عرضه کالا تغییر کرده است
حمید ملانوری در حاشیه این مراسم اظهار کرد: در سالهای گذشته، بازار پسته در دنیا متأثر از ورود کالای تولیدی کشاورزان ما در این بازار بوده و در سالهای اخیر به دلیل اینکه بازارهای مختلفی برای عرضه کالا در سراسر جهان به وجود آمده، شیوه و نوع عرضه کالا تغییر کرده است.

وی با بیان اینکه بهترین جایگاه برای تالار بورس پسته رفسنجان است، افزود: با راه‌اندازی تالارهای بورس، کالاها وارد بورس می‌شوند تا با بهترین کیفیت و قیمت در دسترس قرار گیرند.

فرماندار رفسنجان بیان کرد: امروز تالار بورس پسته در یکی از بخش‌های شرکت تعاونی پسته راه‌اندازی شد تا متقاضیان عرضه کالا در بورس، دسترسی به ‌روزتر و مناسب‌تری پیدا کنند.

کلاس آموزشی برگزار می شود
قائم مقام مدیرعامل شرکت تعاونی پسته رفسنجان نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز هر کسی که پسته داشته باشد می تواند به بورس کالا آورده و با شرایطی که سازمان بورس کالا اعلام می کند پسته خود را ارائه کند تا خریدار پیدا شود.

محمدرضا میرحسینی افزود: دو انبار استاندارد خود را در اختیار سازمان بورس کالا گذاشتیم و افراد می توانند پسته خود را تحویل انبار داده و قبض انبار به عنوان یک رسید و اوراق بهادار بورسی تلقی شده و می توانند معاملات خود را در تالار بورسی انجام دهد.

وی درباره سقف معاملات تصریح کرد: معاملات از سقفی به بالا در تالار اصلی بورس با تناژ و مبلغ ارائه می شود و از سقفی به پایین در تالارهای فرعی بورس ارائه می شود. در مجموع هر کسی که با هر کالایی که با استانداردهای بورس همخوانی داشته باشد میتواند محصول را در تالار بورس ارائه و برای پسته خود و محصولش مشتری پیدا کند.

مدیرعامل شرکت تعاونی پسته رفسنجان درباره قیمت گذاری محصول نیز گفت: در این رابطه بخشی راجع به استاندادرهایی است که در بورس کالا تعریف می شود که سازمان بورس کالا در کلاس آموزشی که ظرف چند روز آینده در رفسنجان برگزار می کند به مردم آموزش می دهد.

آغاز به کار
تالارتخصصی معاملات پسته دربورس کالای ایران درشرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان ضمن مراسم یکشنبه 21/12/95 باحضوراستاندارکرمان،مدیرعامل بورس کالای ایران،نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار، مهندس هاشمیان و حجت الاسلام علی هاشمیان،اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته،تجارتولیدکنندگان و صادرکنندگان حضورداشتندتالارتخصصی معاملات پسته دربورس کالای ایران رسماًراه اندازی شد.

دراین مراسم که باتلاوت آیاتی ازکلاما... مجیدآغازشدابتدا مهندس میرحسینی قائم مقام مدیرعامل شرکت ضمن خیرمقدم به حاضران،قرارگرفتن پسته دربورس کالای ایران راتحویلی بزرگ درجهت تثبیت قیمتها وشفاف سازی معاملات دانست وخواستار ارائه آموزشهای لازم توسط کارشناسان به دستاندرکاران امر تولید و صادرات پسته شد وازتلاشهای مهندس محمدی انارکی نماینده مردم رفسنجان واعضای کیسیون اقتصادی مجلس دراین رابطه تشکر کرد .

در ادامه مدیر عامل بورس کالای ایران ، آقای مهندس هاشمیان نماینده عالی تعاونی پسته رفسنجان ، نماینده مردم رفسنجان وانار درمجلس شورای اسلامی واستاندارکرمان به ایراد سخن پرداختند . و در پایان، تالارتخصصی معاملات پسته در بورس توسط استاندارکرمان افتتاح شد.

مهندس رزم حسینی–استاندارکرمان
*راه اندازی بورس پسته وخرما ازجمله مصوبات سفراستانی آقای دکترروحانی رئیس جمهور بودوجا دارد ازآقای دکترسلطانی نژاد ونمایندگان رفسنجان،کرمان و راوروهمه کسانی که کمک کردندتشکروقدردانی کنم.
* هیئت مدیره شرکت تعاونی پسته رفسنجان رسالت نوسازی وبه روز کردن شرکت را برعهده دارد.
* باراه اندازی ابزار مهم ومدرن بورس که دنیا بیش از 60 سال تجربه آن را دارد تولیدکنندگان وصادرکنندگان داخلی پسته باید باتولیدکنندگان و صادرکنندگان خارجی مرتبط شوند.
* وقتی 80 درصدتولیدپسته صادراتی است پس این محصول پشتوانه قوی خارجی داردو تأمین مالی آن باید با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت خارجی انجام شود.
* باکمک دولت تدبیرو امید شرکت تعاونی پسته رفسجان حیات جدیدی آغازکرده و با افتتاح بورس این فرصت فراهم شده که به بازارهای جهانی دسترسی آسانتری داشته باشد.
* با افتتاح بورس پسته که ریسک خریداران را کاهش میدهد امیدواریم گردش مالی خوبی در این منطقه اتفاق بیفتد وبه رشد وتوسعه استان کمک شایانی داشته باشد.

دکترحامد سلطانی نژاد–مدیرعامل بورس کالای ایران
*ازکسانی که درامرواردشدن پسته دربورس کالا تلاش کردند هیئت مدیره شرکت تعاونی ومجمع نمایندگان استان و استاندار محترم کرمان تشکر میکنم.
*درتالار رفسنجان وسراسراستان فعالیت بورس پسته قابل پیگیری ومشاهده است زیرا برای تصمیم گیری بهینه ، افراد نیاز به اطلاع دقیق و به روز دارند.
* هدف گذاری ما این است که این امکان فراهم شود اطلاعات کافی و به هنگام و مطمئن دراختیارفعالان عرصه پسته قرار گیرد. * همکاران ما آمادگی دارندخدمات لازم رابه علاقه مندان وفعالان ارائه دهند.
* یک میزتخصصی پسته درتالار بورس تشکیل خواهیم داد تا به سئوالات و ابهامات احتمالی تولیدکنندگان پاسخ داده شود.
* هدف بورس تسهیل تجارت پسته ، روان سازی امر صادرات و تأمین منابع مالی مورد نیاز است و جالب است بدانیدکالاهایی که ازطریق بورس معامله می شوند دارای معافیت مالیاتی هستند.
مهندس انارکی محمدی –نماینده مردم رفسنجان وانار درمجلس شورای اسلامی
*با پیگیری های انجام شده قرار است بانکها درکنار بورس قرار گیرند بامصوبه مجلس ،گواهی سپرده قانونی شد.
* باتوجه به اینکه ایران بزرگترین تولید کننده پسته درجهان بود . بایدمرجعیت قیمت گذاری همچنان درایران و شرکت تعاونی باشد.
* بورس باعث شفافیت قیمتها وجلوگیری ازصادرات پسته های نامرغوب که به بازار پسته ایران صدمات زیادی وارد کرده است خواهد شد.
* حضور برخی تجار چینی ،هندی و افغانی درترمینالها برای خرید پسته ضربات بسیار مهلکی به امرصادرات واردکرد که با راه اندازی بورس پسته ازآن جلوگیری خواهدشد.
* ازمسئولان محترم بورس انتظارداریم ازطریق آوردن بانک ها به بورس پسته اعطای جوایز صادراتی و حمایتهای مالی را برای صادرات پسته داشته باشند
* با راه اندازی بورس پسته افراد خرده مالک نیز میتوانند باتحویل پسته گواهی سپرده دریافت کنند که قابل خرید وفروش است.
مهندس هاشمیان – نماینده عالی شرکت تعاونی پسته

*خوشبختانه در دولت تدبیر و امید استانداری نمونه و پرتلاش داریم چه دربحث فرهنگ ،چه دربحث اقتصاد مقاومتی و در دیگر زمینه ها در کشور نمونه هستند وآقای هاشمی رفسنجانی تا آخرین روزهای حیات ازتلاش وبرنامه هایایشان حمایت می کردند.
* درسالهای گذشته که شرکت دراوج فعالیت خود روزانه 40 کانتینر پسته به اقصی نقاط جهان صادر میشد.
* شرکت درهمه مقاطع درخدمت کشاورزان و تولیدکنندگان بوده زیرا این تعاونی متعلق به سهامداران است که همیشه با تعاونی همراه بوده و هستند.
* تلاشهایی که درکشورهای اروپایی صورت گرفت باعث شد مصرف اروپا از 60 تن در سال به 90 هزار تن افزایش یابد.
* تعاونی پسته رفسنجان باکوله باری ازتجربه وامکانات فراوانی که درداخل وخارج ازکشور دارد بانی تأسیس تالار بورس پسته شده است.
* بورس پسته برای فعالان پسته چیز نو وتازه ای است اما برای فعالان اقتصادی دیگر که سالها دراین عرصه فعالیت داشته اند نتایج بسیار ارزشمندی داشته است.
* کیفیت برتر وارزش غذایی بالاتر پسته ایران جایگاه ویژه ای در بازارهای خارجی به پسته ایران داده است.
* تحریم ها ضربات بسیار زیادی به صادرات پسته زد وبازارهای زیادی از دست دادیم چون سیستم بانکی دنیا حاضر به کارکردن با فعالان صادراتی نبود.
* درگذشته 60 درصدصادرات دراختیار شرکت تعاونی بود وپسته ایران به 90کشورصادر می شد وبزرگترین بسته بندی در اروپا متعلق به شرکت تعاونی پسته رفسنجان بود و پسته باکیفیت در اختیار مصرف کنندگان خارجی قرار می گرفت.
* درتثبیت قیمت پسته شرکت همواره منافع تولیدکننده را دنبال می کند وقیمت جهانی پسته متأثر ازقیمت خرید تعاونی است.
* برای حفظ جایگاه پسته ایران باید بافناوری های روز ازجمله فعالیت دربورس کالا آشنا شد وازاین ظرفیت جهانی به نحو احسن استفاده کرد.
* یکی ازخاصیتهای بورس پسته شفاف سازی قیمت است ودیگر واسطه ها ودلالان نمی توانند دسترنج تولیدکننده را با قیمت پائین خریداری کند.
* مشکل اصلی صادرات پسته مشکل نقدینگی است و انشاءا... ازطریق بورس و با حمایت نمایندگان محترم استان خصوصاً آقایان محمدی انارکی ،پور ابراهیمی و امیری قرار است بانکها وارد بورس پسته شوند تا این مشکل حل شود.
* انسجام داخلی وانسجام خارجی باعث تداوم صادرات و بازگشت اطمینان تجار اروپایی ومصرف کنندگان خارجی به پسته ایران خواهد شد.