تالار عرضه پسته در بورس کالا رفسنجان افتتاح می گردد

سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 مهندس میر حسینی قائم مقام مدیر عامل تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان گفت: مراسم افتتاحیه تالار عرضه پسته در بورس کالا، با هدف تسهیل در معاملات این بخش در تاریخ 21 اسفند ماه سال جاری در شهرستان رفسنجان با حضور تنی چند از مقامات استان و مسئولین سازمان بورس افتتاح می گردد. 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، حمید عزت آبادی پور در کارگاه آموزشی معرفی بورس کالاهای کشاورزی و نحوه انجام معاملات، افزود:قرار است محصولات کشاورزی استان بر اساس اولویت و گام به گام در بورس کالا پذیرش شوند که پسته در صدر این محصولات است. وی ادامه داد: در این رابطه، اتاق کرمان در زمینه تسهیل‌گری، ارائه آموزش، همکاری برای توسعه معاملات و عرضه محصولات در سامانه بورس کالای کشور ورود می‌کند اما هیچ وظیفه اجرایی ندارد.

عزت‌آبادی‌پور تصریح کرد: تالار عرضه پسته در بورس کالا، طی یک دوره کوتاه زمانی در محل اتاق کرمان، آغاز به کار می کند و پس از آن به صورت دائم در کارگزاری‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهد. عضو هیات رئیسه اتاق کرمان ادامه داد: اتاق همکاری های لازم را با بورس برای استفاده بیشتر و بهتر از ابزارها و امکانات بازار سرمایه انجام می دهد که البته این موضوع مورد انتظار فعالان اقتصادی استان است.

وی گفت: عرضه کالا در بورس، شفافیت و کاهش واسطه ها را در پی دارد که از این طریق محصولات کشاورزی با قیمت منصفانه و واقعی به فروش خواهند رسید. عزت آبادی پور، با اشاره به پتانسیل های بخش کشاورزی استان به ویژه در دو محصول پسته و خرما و حضور نداشتن این محصولات در بازار سرمایه، بیان کرد: با فعالیت این سامانه، امکان عرضه بدون واسطه محصولات کشاورزی استان به خریداران داخل و خارج کشور فراهم می شود که امیدواریم تجار و بازرگانان از آن استقبال کنند. رئیس کمیسیون امور زیربنایی و سرمایه‌گذاری اتاق کرمان ادامه داد: بورس در کشورهایی با اقتصاد پویا و توسعه یافته، تسهیل گر و بهترین گزینه برای انجام معاملات، سرمایه گذاری و توسعه فرآیندهای اقتصادی است.

گفتنی است در این کارگاه آموزشی، مطالبی با سرفصل های سابقه بورس کالای ایران، کارکردهای بورس کالای ایران، جایگاه بورس کالای ایران در بازار سرمایه، بازارها و تابلوهای معاملات در بورس کالای ایران، بازار معاملات کالای فیزیکی، بازار فرعی، بازار معاملات قراردادهای مشتقه، گواهی سپرده کالایی و شاخص های بازار ارائه شد.