برگزاری کلاس آموزشی مدیریت هرس باغات پسته همزمان با پرده برداری از کارت باشگاه مشتریان سبز پسته رفسنجان در حضور فرماندار محترم شهرستان رفسنجان و رئیس محترم جهاد کشاورزی 

یکشنبه 6 بهمن 1398
به گزارش روابط عمومی شرکت تعاونی پسته رفسنجان در مورخ 98/11/02 کلاسی با موضوع مدیریت هرس باغات پسته در محل آن شرکت برگزار گردید.
در ضمن برگزاری کلاس جناب آقای دکتر هرندی، فرماندار محترم شهرستان رفسنجان حضور یافتند و برای شرکت کنندگان سخنانی در باب اهمیت آموزش های تخصصی باغداران و نیز در خصوص مشکلات باغداران ، معضلات بیکاری و راه حل های آن سخنانی ایراد فرمودند.

ایشان با ابراز تشکر از شرکت تعاونی پسته رفسنجان برای تشکیل کلاسهای آموزشی و ارتقای افزایش آگاهی باغداران، خواستار استمرار و ادامه این روند شدند و بیان داشتند شرکت تعاونی پسته از گذشته تا بحال و حتی در زمان جنگ کمک شایانی به مردم رفسنجان داشته و دارند و همیشه پشتیبان مهمی برای باغداران بوده است.
ایشان تنها راه برون رفت از معضل بیکاری را، افزایش دانش و آگاهی دانسته که این ممکن نخواهد شد مگر با شرکت در کلاسهای تخصصی که در این خصوص توسط بعضی از نهادهای دانشگاهی و خصوصی برگزار میشود،و البته شرکت تعاونی پسته رفسنجان مدتی است که این مهم را بر عهده گرفته و از اساتید مجرب در جهت افزایش بهره وری سطح علمی باغداران استفاده کرده و شما عزیزان باید این فرصت را غنیمت بشمارید.
در ادامه ایشان به مشکلات پیش روی مردم رفسنجان اشاره داشتند و راه حلهایی را مطرح نمودند.
مهندس رضایی رئیس جهاد کشاورزی در باب مدیریت هرس باغات مطالب زیر را بیان کردند:
هرس یکی از عملیات باغبانی است که همراه با سایر عملیات داشت از قبیل آبیاری، کوددهی و تغذیه، کنترل آفات و بیماری ها تولید میوه بهتر و بیشتری را تامین و تضمین می نماید.
هرس در درختان میوه با توجه به سن درخت به دو شکل کلی انجام می شود:
هرس فرم دهی
هدف از انجام هرس فرم ایجاد اسکلت قوی و محکم، شکل مناسب و مورد نظر، تحریک رشد شاخه های مناسب برای ایجاد تاج متراکم و افزایش میزان رشد شاخه های نگهداری شده می باشد.مراحل انجام هرس فرم، باید از اولین فصل خواب نهال کاشته شده در باغ آغاز و درفصل خواب پنجم تکمیل شده باشد.
هرس باردهی
به کلیه عملیاتی که در دوره خواب زمستانه بر روی درختان بارده و به منظور قطع قسمتی یا تمام شاخه یک درخت انجام می شود، هرس باردهی می گویند.هدف تحت تاثیر قرار دادن و هدایت نحو رشد و باروری گیاه می باشد. معمولا در هرس باردهی درختان پسته دو روش بکار گرفته می شود.
فصل هرس درختان پسته :درخت پسته را همانند سایر درختان میوه سردسیری همه ساله درزمستان هنگام خواب گیاه هرسمی نمایند. هرس زمستانه باعث ضعف کمتر وتقویت بیشترجوانه باقیمانده درخت میشود.
عملیات هرس بایستی پس از ریزش برگ ( خزان ) و قبل از متورم شدن جوانه ها در اواخر زمستان انجام و به اتمام برسد. در صورتی که هرس تابستانه غالبا در مورد درختان جوان پسته قبل از باردهی انجام می شود و در درختان بالغ صرفا جهت حذف شاخه های بیمار، معیوب و مانع که در مسیر رفت و آمد باغ هستند، انجام می شود. جهت محدود نگهداشتن اندازه درخت، انجام هرس سر برداری و تنک شاخه به صورت سالیانه الزامی است.
لازم به ذکر است در ابتدای جلسه از خدمت جدید شرکت تعاونی پسته رفسنجان در قالب کارت باشگاه مشتریان سبز پسته رفسنجان پرده برداری شد و به اهمیت این کارت پرداخته شد. از جمله خدمات قابل ارائه توسط کارت باشگاه مشتریان سبز رفسنجان میتوان به موارد ذیل اشاره کرد.
1- ارسال پیامهای ترویجی جهاد و اطلاعیه های شبکه مراقبت و پیش آگاهی
2- برگزاری تورهای علمی و تفریحی کشوری
3- برگزاری کارگاه های تخصصی ویژه اعضای باشگاه
4- بازدید بدون نوبت و با تخفیف ویژه از باغات پسته
5- مشاوره تخصصی و بررسی نقاط و ضعف باغات پسته
6- انجام آزمایش آب و خاک با تخفیف ویژه
7- خدمات کلینیک گیاهپزشکی با تخفیف ویژه
8- بهره مندی از نتایج طرح های تحقیقاتی شرکت پسته
9- معرفی افراد فعال جهت دریافت وام و اختصاص امتیاز وام کم بهره (2% الی 4%)
10- باعضویت در باشگاه مشتریان سبز پسته رفسنجان نهاده های کشاورزی مورد نیاز خود را بصورت 100 درصد اعتباری تهیه کنید.
و ...
در پایان جلسه شرکت کنندگان به طرح بیان مسایل و مشکلات پیش روی خود از دکتر هرندی و مهندس رضایی پرداختند.
ضمنا علاقمندان وافرادی که در جلسه حضور نداشتند میتوانند مشروح این جلسات را در کانال تلگرامی شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان به نشانی @rppc_rafsanjan دریافت نمایند.