برگزاری نشست هم اندیشی بررسی عملکرد سال جاری شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان 

شنبه 16 شهریور 1398 به گزارش روابط عمومی شرکت تعاونی پسته رفسنجان از مورخ 98/06/12 و 98/06/13 جلسه هم اندیشی بررسی عملکرد سال جاری و حل مشکلات موجود پیش روی باغداران در شرکت تعاونی پسته رفسنجان و واحد شهرستان زرند، در چند نوبت با حضور تولیدکنندگان اصلی پسته برگزار گردید. 
در جلسه اول آقای مرتضی حسنی قائم مقام مدیرعامل به عنوان اولین سخنران ضمن تسلیت فرا رسیدن ماه محرم با مقدمه ای از اهمیت تعاونی ها درباره عملکرد شرکت در سال گذشته و سال جاری مطالبی را بیان داشتند.
مرتضی حسنی: همانگونه که همه شما اطلاع دارید بعد از وقفه ای که در پرداخت مطالبات اعضاء درسنوات گذشته صورت گرفت، در سال گذشته بدهی‌های شرکت از دو منبع وصول مطالبات و فروش بخش کوچکی از اموال غیر منقول شرکت، تامین و پرداخت گردید .
• شرکت در سال گذشته موارد و مشکلاتی که بین اداره امور مالیاتی و تامین اجتماعی بود و مبالغی را که به شرکت تحمیل شده بود را حل و فصل نمود.
• زیرساخت مکانیزم مالی شرکت به لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری به روز رسانی شده است .
• جهت ارزش افزوده املاک شرکت تلاش‌های زیادی برای اخذ پروانه های تجاری، اداری و مسکونی صورت پذیرفته و عملیات ساخت نیز شروع گردیده است.
• به منظور ارتقاء سطح آگاهی و افزایش عملکرد باغداران در بخش خدمات فنی کشاورزی شرکت با بهره گیری از کارشناسان خبره، واحد مشاوره رایگان راه اندازی گردید و همینطور کارگاه های آموزشی رایگان برگزار شد که در این خصوص از همکاری مستمر مدیریت جهاد کشاورزی رفسنجان، دانشگاه ولی عصر،دانشگاه آزاد و پژوهشکده پسته کشور نیز بهره برده‌ایم.
• با توجه به آشفتگی بازار و دخالت سودجویان در بازار کود و سم، شرکت نسبت به عرضه نهاده های کشاورزی مورد نیاز باغات پسته با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت و جهت حمایت از اعضاء با پرداخت وجه پس از برداشت محصول اقدام نموده است و خوشبختانه این طرح مورد استقبال اعضاء قرار گرفته است در ضمن شرکت با توزیع نهاده های کشاورزی یارانه‌ای گام مهمی در جهت رفاه حال کشاورزان برداشته است.
وی ضمن پرداختن به موضوع واجد صلاحیت بودن آزمایشگاه شرکت و دارا بودن گواهی های استاندارد مربوطه از مراجع ذیصلاح،به مجهز بودن واحد بسته بندی تاکید کردند .
در پایان ایشان به روز رسانی ارزش سهام با توجه به تجدید قیمت دارایی های شرکت اشاره داشتند و بیان کردن به زودی این طرح به اجرا می رسد و پس از اجرای آن و بروزرسانی اطلاعات سهامداران، اوراق سهام چاپ و در اختیار اعضاء قرار خواهد گرفت و قابل خرید و فروش می باشد.
سپس مهندس هاشمیان طی چهار جلسه که در هر جلسه بیش از یک ساعت و نیم به طول انجامید، سخنان مبسوطی ایراد نمود و در پایان هر سخنرانی به سوالات باغداران پاسخ دادند و همچنین با شروع هر جلسه به مناسبت ایام محرم و شهادت امام حسین (ع) به حاضرین تعزیت و تسلیت عرض نمودند. وی پس از آن به اهمیت تعاونی ها در اسلام، قانون اساسی ایران و جایگاه تعاونی ها در اقتصاد جهان، مطالبی را عنوان کردند. ایشان با گذری به گذشته از تاریخچه تعاونی پسته رفسنجان که پر از فراز و نشیب بوده و از موفقیت ها و پیشرفت ها و همچنین سنگ اندازی هایی که در راه اعتلای شرکت به وجود آمده بود، موارد مهمی را مطرح نمودند. اینکه تعاونی در بیش از سه دهه بعد از انقلاب توانست به جای دولت هم تضمین خرید پسته شما باغداران را انجام دهد و هم با قیمت های خوب و متناسب با هزینه های تولید پسته، شما کشاورزان را دلگرم و به توسعه باغات پسته در سراسر کشور تشویق نماید و سرانجام پسته شما را به بیش از 90 کشور جهان صادر نموده و پسته را در سبد تنقلات مصرف جهانی درآورد. علاوه بر آن پرداخت میلیاردها تومان سود مازاد برگشتی به شما و آوردن وسایل و ادوات کشاورزی اعم از کود، سم، تراکتور، وانت، سواری، وسایل خانگی، مواد غذایی و صدها قلم کالای دیگر که در جهت توسعه صنعت پسته و همچنین در زمان جنگ کمک به جبهه و صنایع داخلی نقش بسزایی را ایفا نموده است.
مهندس هاشمیان تاکید نمودند، اساس بالندگی و موفقیت شرکت، اتحاد و همبستگی بیش از 75 هزار اعضاء تعاونی است. قطعاً تعاونی پل ارتباطی بین شما کشاورزان و دولت ها برای برطرف کردن مشکلات بوده و مسئولین امر را در همه مسائل و بحران ها قرار می داد و برای رفع همه مشکلات از مسئولین کمک می طلبید و این باعث می شد که به پشتوانی شما تولیدکنندگان، قدرت چانه زنی شرکت تعاونی، هم در داخل کشور، هم در خارج از کشور اثر بخش باشد. شرکت تعیین کننده قیمت پسته هم در داخل و هم در خارج از کشور بود و همه چیز به نفع تولیدکنندگان پسته رقم می خورد ولی متاسفانه امروز به خاطر تحریم ها و مشکلاتی که برای صادرات پسته بوجود آورده اند، می طلبد مجدداً آن اتحاد و همبستگی گذشته را که پر از تجربه و تخصص است به کار بندیم و نگذاریم که سرنوشت پسته مثل فرش، زعفران، خاویار و سایر محصولات دیگر گردد. نگذاریم موقعیت پسته ایران در دست چند دلال داخلی، افغانی و چینی که متاسفانه در نمایشگاهی در هنگ کنگ، پسته ایران که بالاتر از 9 دلار در هر کیلو بود به کمتر از 7/5 دلار توسط چند فروشنده جعلی داده شده است، قرار گیرد و با پایین آوردن قیمت ها، هم بازار داخلی و هم خارجی را دچار بحران کنند.
در ادامه ایشان به این نکته مهم اشاره کرد که با رقبای جدیدی مثل پسته آمریکا، ترکیه، استرالیا و چند کشور دیگر نگذاریم پسته ایران که در زمانی بیش از 80% مصرف جهانی را تشکیل می داد به حاشیه رانده شود. من اعتقاد دارم با دریافت تسهیلات از بانک ها با هزینه بسیار بالا نمی توان مشکل پسته را حل کرد بلکه بر این اعتقادم با همکاری و همیاری یکدیگر که این به معنای همان کلمه تعاون است بتوانیم مشکلات جمع آوری و صادرات پسته را با امکانات وسیعی که شرکت دارد حل کنیم.
ایشان با توجه به شرایط نابسامان بازار پسته و تشریح نحوه خرید از باغداران پرداخت و گفت از آن جایی که دلالان می خواهند ارزش پسته را به پایین ترین حد ممکن برسانند، لذا از شما می خواهم پسته خود را یکباره به بازار ارائه ندهید. قسمتی از آن را جهت جبران هزینه های جاری خود بفروشید و مابقی آن را به تدریج وارد بازار کنید تا قیمت های داخلی و خارجی ثبات بیشتری پیدا کند. پس از صحبت های ایشان در جلسات هم اندیشی و به اتفاق اعضاء شرکت کننده در جلسات به اجماع نظر رسیدند، تصمیم گرفته شد پسته باغداران به صورت امانی در انبارهای شرکت نگهداری و بیمه و مراقبت شود و طی فرم های مخصوص بین تعاونی و اعضاء مقدار و نوع پسته مشخص شود و هر موقع که باغدار صلاح دانست قسمتی از آن را به شرکت و به قیمت روز بفروشد و در قبال آن شرکت 20% مبلغ پسته را نقداً و مابقی آن را ظرف مدت سه ماه پس از کسر 4% هزینه های فرآوری و صادرات تسویه حساب کند و سود حاصله مثل قبل به کشاورز داده شود به جای اینکه سودهای کلان به بانک ها بدهیم. در صورت رضایت قسمتی دیگر از پسته خود را به شرکت با شرایط گفته شده ارائه دهند و یا باغدار میتواند پسته خود را در هرزمان که لازم دانست از شرکت خارج نماید.
در پایان با صلوات بر محمد و آل محمد جلسات به پایان رسید.