نشست هم اندیشی و بررسی وضعیت پسته کشور و آئین قیمت گزاری پسته با حضور استاندار کرمان و مسئولین شهرستان رفسنجان


سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 شرکت هایی می توانند در امر صادرات پسته موفق باشند که قوی ، باتجربه و به روز باشند وشرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان با 74هزار عضو می تواند این نقش را ایفا کند. 

سرانجام پس از ماهها بلاتکلیفی بازار پسته و کاهش شدید قیمت های خرید و پیگیری های دفتر شرکت در تهران و انجام مکاتبات با معاون رئیس جمهور تشکیل جلسه با وزرای مربوطه مسئولان کشوری ، استانی و شهرستانی به این نتیجه رسیدند که تنها راه نجات پسته و حمایت از کشاورزان زحمت کش تقویت شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته با 74هزار عضو و بیش از 40 سال تجربه بازاریابی و صادرات پسته است بر همین اساس همایش بزرگ تولید کنندگان پسته اعم از اعضای تعاونی تولید کنندگان از سراسر استان به همراه برخی از تجار و بازرگانان جمعه7 / 8 / 95 با حضور استاندار کرمان ، معاون سیاسی استاندار ، حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی هاشمیان ، فرمانداران شهرهای رفسنجان ، زرند و انار ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی کرمان ، زرند ، رفسنجان و انار ، مدیران کل دارایی ، جهاد کشاورزی ، تعاون کار و رفاه اجتماعی ، آب منطقه ای و بانک کشاورزی استان ، خانم زهرا نعمتی مشاور ورزشی استاندار ، نمایندگان اتاق بازرگانی ، رؤسای ادارات و اصحاب رسانه در محل دفتر مرکزی شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان و با تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد . ابتدا مهندس هاشمیان به نمایندگی از هیئت مدیره به حاضران خیر مقدم گفت ، سپس سخنرانان مراسم با طرح دیدگاههای خود و راهکارهای برون رفت از رکود بازار و جلوگیری از اُفت قیمت پسته به ایراد سخن پرداختند.


مهندس هاشمیان نماینده شرکت تعاونی
* برای نجات پسته و تولید کننده پسته باید اتحاد خود را حفظ کنیم .

*پسته یکی از هویت های ملی در دنیاست ، ایران را به نام پسته ، فرش ، زعفران و خاویار می شناسند اجازه ندهیم این هویت ملی به سادگی از دست برود .

*کسانی قیمت پسته ایران را به 21هزار تومان رسانده اند که چندین هزار هکتار باغ در خارج از کشور دارند و برای منافع خودشان قیمت پسته ایران را پائین آورده اند .

*در سالهایی که فعالیت شرکت رونق داشت بیش از 50 میلیارد تومان به سهامداران سود مازاد برگشت پرداخت شد .

*در مقطعی قرار گرفته ایم که باید با هم متحد شویم امروز دولت پای کار است ، استاندار محترم و فرماندار و نمایندگان استان مجدانه پیگیر موضوع هستند .
*عده ای نمی خواهند این اتحاد شکل بگیرد چون منافعشان در خطر است .

*از دولت می خواهیم به فکر آب باشد و خودمان هم باید در مصرف آب صرفه جوئی و کشاورزی مدرن را جایگزین کشاورزی سنتی کنیم .
*تحریم ها پدر کشور را در آورد 86درصد بازار اروپا در اختیار ما بود امروز پسته آمریکا جایگزین پسته ایران شده .

*امروز همه دنیا برای محصولات استراتژیک یک صادر کننده متمرکز دارند تا بتواند بازار را کنترل کند پسته آمریکا از یک مرکز صادر می شود آن هم با بهره صفردرصد .

*باید با ایجاد مراکز علمی میزان تولید محصول را در هکتار افزایش دهیم تا هزینه های تولید کاهش یابد و بتوانیم با دنیا رقابت کنیم .

* شرکت پل ارتباطی مطمئنی بین تولید کننده داخلی و مصرف کننده خارجی است و با تلاشی که نموده هم اکنون برای سه میلیون نفر به طور مستقیم و 10 میلیون نفر به طور غیرمستقیم اشتغالزایی در صنعت پسته انجام شده است.

*هنوز برند شرکت تعاونی پسته رفسنجان در دنیا دارای اعتبار و جایگاه خاصی است هنوز برند RPPC در دنیا حرف اول را می زند.

* شرکت تعاونی تنها شرکتی است که تمام بدهی هایش را به سیستم بانکی تسویه نموده و به هیچ بانکی بدهی ندارد مگر وامی که اخیراً از بانک کشاورزی گرفته است .

* قبل از تحریم ها از چند بانک اروپایی وامهای 4 تا 5 درصدی می گرفتیم و پسته را می خریدیم و صادر می کردیم .

* شرکت در سالهای گذشته بیش از 5 / 1 میلیون تن پسته به اقصی نقاط دنیا صادر کرده و هنوز هم دفاتر ما در اروپا و سایر کشورها فعال هستند. این دفاتر موفق شدند مصرف سالانه اروپا از 600 تن را به 90هزارتن رسانده و پسته ایران را در سبد تنقلات جهانی قرار دهند .

* بدهی شرکت به اعضا بسیار ناچیز است و یک هزارم دارایی شرکت در رفسنجان و سایر شهرهای کشور نیست ، کسانی که تبلیغ می کنند شرکت ورشکست شده هدفشان غارت دسترنج کشاورزان از طریق کاهش قیمت های خرید است .

* اساس شرکت مقتدر است چون پشتوانه اش شما تولید کنندگان هستید اگر شما همچنان پشت شرکت باشید دولت هم حمایت خواهد کرد .

* لازم است از تلاش استاندار محترم ، نمایندگان محترم مجلس و فرماندار پرتلاش و دلسوز رفسنجان صمیمانه تشکر کنم .

* شرکت هم اکنون هم طرحهای بزرگی در حال پیگیری دارد که متعلق به همه شما سهامداران عزیز است .

*اگر با هم متحد نشویم و از این حمایت و کمک دولت درست استفاده نکنیم سال آینده به طور کامل از بازار جهانی حذف خواهیم شد .

* یکی از اصول تجارت خارجی خصوصاً در بخش صادرات پسته تداوم صادرات است یعنی شرکت های بزرگ خارجی قراردادهای طولانی مدت امضاء می کنند تا از تحویل محصول در طول سال مطمئن باشند .

* بعد از رفع تحریم ها کشورهای زیادی در اروپا و آمریکای لاتین آماده عقد قرارداد با شرکت هستند و انشاء ا... تلاش خواهیم کرد به روزهای اوج شرکت باز گردیم و این امکان پذیر است تنها در سایه اتحاد و یکپارچگی . و من از همه کسانی که پولشان عقب افتاده عذرخواهی می کنم و انشاءا... به زودی طلبشان پرداخت می شود .

مهندس ملا نوری فرماندار ویژه رفسنجان
*به همه مهمانان عزیز که از شهرهای دور و نزدیک در جلسه شرف حضور دارند خصوصاً استاندار محترم ، معاونین ، مدیران کل محترم ، فرمانداران ، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی ، تجار ، بازرگانان و تولید کنندگان پسته از سراسر استان خیر مقدم می گویم .

* استان کرمان در زمان حضور جناب آقای مهندس رزم حسینی استاندار محترم در عرصه های مختلف اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری شاهد رشد و توسعه همه جانبه بوده است .

* بسیاری از زیرساختهای رفسنجان مدیون حمایت ها و هدایت امام جمعه فقید رفسنجان حضرت آیت ا... حاج شیخ محمد هاشمیان است .

* این روزها در برخی محافل گفته شده که در شهرستان ، استان و کشور کسی به فکر حل مشکلات پسته نیست در حالی که در دو سه ماه گذشته چندین جلسه ستاد پسته در فرمانداری تشکیل شده و پنج جلسه هم با حضور استاندار محترم در کرمان برگزار شده است و برنامه ریزی های خوبی انجام شد که ماحصل آن تشکیل این جلسه است .

* باید قدردان تلاش ها و زحمات بزرگان خود باشیم که در سالهای گذشته تلاش کردند جایگاه شهرستان رفسنجان به عنوان قطب اقتصادی و اولین تولید کننده پسته در ایران و جهان ثبت شود .

* امروز حضور استاندار محترم و مدیران کل و مسئولان اجرایی استان و شهرستان نشان از حمایت جدی دولت از تعاونی تولید کنندگان پسته که متعلق به 74هزا تولید کننده است می باشد که قطعاً این حمایت ها صنعت پسته را از وضعیت کنونی خارج کرده و رو به پیشرفت خواهد برد .

محمدی انارکی ( نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی )
* به همه عزیزان حاضر در جلسه ، استاندار محترم و سایر مسئولان و تولید کنندگان پسته از سراسر ایران خیر مقدم می گویم .

* باید تلاش کنیم شرکت تعاونی جایگاه قبلی خود را به دست آورد که این به نفع تولید و تولید کنندگان و در نهایت به نفع اقتصاد استان است .

* متأسفانه امسال با دو مشکل اساسی روبرو هستیم یکی کمبود شدید آب و دیگری رکود بازار پسته و دلیل اصلی آن تک محصولی بودن اقتصاد این منطقه است .

* باید بهره وری را افزایش دهیم و بازارهای اروپا که از 90درصد به 9 درصد رسیده است را برگردانیم و سهم خود را از بازار جهانی به دست آوریم .

* تشکل تعاونی که باعث همدلی و اتحاد تولید کنندگان و پشتوانه محکمی برای آنان است باید تقویت شود و به جایگاه قبلی خود برگردد .

* بسیاری از صادر کنندگان فعلی پسته انسان های نجیب و شریفی هستند که ما دست تک تک آنها را می بوسیم که واقعاً دارند خدمت می کنند اما متأسفانه تعدادی از صادر کنندگان جزء که هدفشان سودجویی است با صادرات محصولات بی کیفیت ضربه به جایگاه پسته ایران وارد می کنند .

* مجمع نمایندگان استان از طریق مجلس به صورت جدی پیگیر مسئله بحران پسته هستند جلسات متعددی با استاندار محترم و مدیران کل مربوطه داشته ایم و به نتایج خوبی رسیده ایم .

* در دو سال گذشته همه محصولات کشاورزی با کاهش قیمت روبرو بوده اند و این کاهش منحصر به پسته نیست نفت هم از حدود 140 دلار به 40 دلار رسیده است .

* در بحث قیمت گذاری باید به گونه ای عمل کنیم در عرضه و تقاضا بتوانیم جوابگو باشیم و شرکت دچار ضرر و زیان نشود .

* برابر گزارش مرکز پژوهشهای مجلس ما در 20 سال آینده یک پنجم منابع فعلی آب را در اختیار داریم و اگر مصرف آب را مدیریت نکنیم با بحران های بسیار جدی روبرو خواهیم شد.

آقای مظهری ( تولید کننده )
*در سالهای گذشته و به دلیل سیاست های غلط حق تولید کننده پایمال شد.
* از زمانی که قیمت پسته خشک هر کیلو 6 تومن بوده عده ای خاص از کرمان و رفسنجان دور هم جمع شدند و شرکتی تأسیس کردند تا بتوانند دسترنج کشاورزان را به تاراج ببرند .

* در مقابل تلاش سودجویان شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته تشکیل شد ابتدا رونقی نداشت اما به همت آیت ا... حاج شیخ محمد هاشمیان شرکت قدرت گرفت و همه پیشرفت شرکت مدیون زحمات آقای احمد هاشمیان است که ریال ریال روی هم گذاشت تا شرکت شد آن چه باید می شد .

* جناب آقای استاندار شما در هر کاری که پا گذاشته اید موفق بودید اکنون هم که برای حمایت از تولید کنندگان پسته به صحنه آمده اید یقیناً موفق خواهید شد این محصول مهم صادراتی را از رکود و بحران خارج کنید.

* یکی از مسئولان بانکی گفته هر چه وام به صادر کنندگان پسته می دهیم بازپرداخت نمی کنند چندین سال است که ما درخواست داریم لیست کسانی که به عنوان صادر کننده از بانک ها وام گرفته اند و برنگردانده اند اعلام کنید.

* زد و بندهای سیاسی خارج از استان اجازه نمی دهند بانکها در فصل برداشت نقدینگی شرکت را تأمین کنند تا دسترنج کشاورز زحمت کش توسط دلالان و سودجویان به یغما نرود .

* بسیاری از باغداران عمر و جوانی خود را صرف تولید برای این مملکت کرده اند امروز در سن پیری و ناتوانی هیچ بیمه ای ندارند باید برای آنها فکری بشود .

مهندس جهان نجاتی رئیس امور شعب بانک کشاورزی استان کرمان
*طی سه سال گذشته بالغ بر 236 میلیارد تومان تسهیلات برای خرید محصول پسته و ایجاد ثبات در بازار به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است و 830 میلیارد تومان برای تعمیر و نگهداری باغهای پسته و 184 میلیارد تومان غرامت محصول به کشاورزان خسارت دیده پرداخت شده است .

* با پیگیری های استاندار محترم و نمایندگان محترم استان مدیر عامل محترم بانک کشاورزی موافقت کردند 50درصد ضمانت وام صادرات پسته محصول موجود در انبارها باشد و صادرکنندگانی که از طریق صندوق حمایت از صادر کنندگان اقدام به صادرات کنند شامل تخفیف دو درصد در سود خواهند شد .

* در سال آینده بورس کالای پسته راه اندازی خواهد شد .

* سقف تسهیلات برای صادرات در سال جاری 4 هزار میلیارد ریال است که هزار میلیارد آن هم اکنون در حال انجام است برای تمام صادر کنندگان از جمله شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان.

* انشاءا... با همدلی و همکاری شما بتوانیم سهم خود را در بازارهای جهانی به دست آوریم .

دکتر امیری نماینده مردم زرند و رئیس مجمع نمایندگان استان
*در مجمع نمایندگان از خرداد ماه جلسات متعددی داشتیم برای تأمین نقدینگی و جلساتی با آقای دکتر شهیدی مدیرعامل محترم بانک کشاورزی در تهران و کرمان داشتیم اما این کارها به نظر من مُسکن هستند.

* باید طرحی نو دراندازیم با تولید 200 تا 300 کیلو در هکتار نمی توانیم با دنیا رقابت کنیم .

* باید یک تعامل و انسجامی بین دست اندرکاران و متولیان امر تولید و صادرات بوجود آید به طوری که منافع هر دو گروه تأمین شود.

* همچنان که تعاونی باید حامی و پشتیبان باغداران باشد تولیدکنندگان هم باید از تشکلی که منافع آنها را تأمین می کند حمایت کنند.

* دولت امروز با تمام توان به صحنه حمایت از تولید کنندگان آمده اما باید بدانیم حمایت دولت هم با توجه به مشکلات اقتصادی که گریبانگیر کشور است نامحدود نیست .

دکتر پورابراهیمی نماینده کرمان و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس
*نگاه به تولید و صادرات در گذشته تمام شده امروز شرایط جدیدی است و اتفاقات جدیدی هم در داخل ایران اتفاق افتاده و هم در خارج از مرزهای ایران .

* اوایل انقلاب به غیر از استان کرمان یکی دو استان دیگر در کار تولید پسته فعال بودند الان 17 استان در کشور تولید پسته دارند .

* کشور آمریکا در گذشته مصرف کننده پسته بوده اما امروز بزرگترین تولید کننده شده و اکثر بازارهای جهانی را در اختیار گرفته است .

* امروز باید یک نگاه جدید منطبق بر واقعیت های داخل و خارج از کشور و ادبیات تخصصی در همه مجموعه های دست اندرکار از جمله شرکت تعاونی حاکم شود تا بتوانیم حضور خود را در بازارهای جهانی حفظ کنیم .

* در مجلس اعلام کردیم که ستاد عالی پسته عملاً تعطیل است و امور مربوطه را رها کرده اند .

* این مردم با هزار بدبختی و کم آبی تولید را انجام می دهند اما بعضی از صادر کنندگان سودجو محصولاتی صادر کرده اند که آبروی صادرکنندگان ایران را در دنیا برده اند اقداماتی انجام داده اند که آثار مخرب آن در اقتصاد کاملاً مشهود است .

* بسیار خوشحالم که در جلسه امروز همه گروهها ، طیف ها برای حمایت از محصول پسته که در اقتصاد استان و کشور نقش ویژه ای داشته به صحنه آمده اند .

* پسته یک روز رقم دوم صادرات غیرنفتی بوده امروز متأسفانه رتبه اش دو رقمی شده .

* ظرفیت تولید امروز ما یک پنجم یا یک ششم میانگین تولید جهانی است یعنی بهای تمام شده محصول ما 5 برابر قیمت جهانی است و این امکان رقابت را از پسته ایران می گیرد .

* انسجام در امر صادرات یکی از راههای حمایت از تولید پسته است صادرات به صورت غیرمنسجم آثار مخربی داشته که باید از آن جلوگیری شود .

* با رفع بخش عمده ای از تحریم ها امر صادرات سهولت بسیار زیادی نسبت به گذشته دارد و باید از این فرصت برای حضور در بازارهای جهانی استفاده کنیم .

* راه اندازی بورس پسته باعث شفاف سازی قیمت پسته خواهد شد .

در اصلاحیه قانون بودجه 95 موضوع بخشش سود وامهای زیر 100 میلیون تومان بخش کشاورزی به تصویب رسید و در صورت همکاری دولت اجرایی می شود.

*کشاورزانی که بالای10 سال بیمه روستا و عشایر پرداخت کرده اند و 70 سال دارند می توانند از مزایای بیمه بازنشستگی بهره مند شوند .

خانم زهرا نعمتی مشاور ورزشی استاندار و قهرمان پاراالمپیک
*من افتخار دارم که امروز به عنوان نماینده زنان ورزشکار استان کرمان در این جلسه حضور دارم .

* به اتفاق تعدادی از ورزشکاران استان افتخار حضور در بازیهای المپیک و پاراالمپیک را داشتم و خوشبختانه موفقیت هایی را کسب کردیم اما این پایان کار نیست اتفاقاً شروع کار است .

* خیران برای شهرستان رفسنجان ظرفیت بسیار بالایی هستند و انتظار داریم از ورزشکاران استان که استعدادهای بسیار زیادی دارند حمایت کنند .

* در 23 شهر استان قرار است انجمن حمایت از ورزشکاران شکل بگیرد و باعث افتخار ماست که مرکزیت این انجمن ها در شهرستان رفسنجان باشد که در همه عرصه های خیّری و نیکوکاری پیشتاز بوده و هستید .

مهندس رزم حسینی استاندار کرمان
*ادای احترام داریم نسبت به تمام شهدای والامقام شهرستان رفسنجان و استان کرمان که امنیت امروز را مرهون فداکاری آنها هستیم.

* امروز صبح با طی مسافت 400 کیلومتر از باغهای پسته کرمان ، زرند ، رفسنجان ، کشکوئیه ، فردوسیه و انار را بازدید و تصویر غم انگیز و نگران کننده باغ های پسته را مشاهده کردیم * نیاکان زحمت کشیدند و باغ هایی را ایجاد کردند اما بر اثر بی توجهی ها و استفاده از سموم نامناسب و هدر دادن منابع آب بسیاری خشک شده اندو آنها هم که مانده اند بهره وری بسیار پائین دارند .

* در همین شهر رفسنجان هم هستند باغ هایی که با روشهای علمی و نوین اداره می شوند و محصولی چندین برابر با دیگر باغ ها برداشت می کنند .

* شما کشاورزان شهرستان رفسنجان که پیشتاز در تولید پسته بوده و هستید اگر علاقه مند به حفظ باغ ها و افزایش تولید هستید باید اقدامات اساسی انجام دهید .

* متأسفانه ما در گذشته سطح زیر کشت را افزایش دادیم ، بهره وری را پائین آوردیم ، درآمدهای کشاورزی را در جای دیگر خرج کردیم ، آب را که طی میلیون ها سال در سفره های زیرزمینی جمع شده بود بدون توجه به نسل آینده بیرون کشیدیم و به این وضع رسیدیم .

* دولت ها مقصرند چون دانش کشاورزی باغداران را افزایش ندادند. صادقانه به آنها نگفتیم ما در بحران آب هستیم .اقدام و عمل مؤثری برای جلوگیری از برداشت های بی رویه آب انجام نشد 30 سال است که هر ساله یک میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی داریم .

* بالاترین سرمایه ای که ما داریم و می تواندما را از این وضعیت نجات دهد همت و اراده خودمان است طرح همیاران آب که سال گذشته در استان آغاز شده راهکار مناسب و عملی برای جبران بخشی از برداشت های بی رویه آب است .

* یک جوان 30 ساله سیرجانی آمده اداره 250 هکتار باغ های پسته متعلق به اقوامش را که خرده مالک بودند برعهده گرفته و امروز توانسته با آبیاری زیر سطحی مشکل کمبود آب را حل کند و با اِعمال مدیریت علمی و تخصصی بهره وری را افزایش و تولید را بالا برده و هزینه ها را کاهش داده و خود نیز پسته اش را به خارج صادر می کند و همه این اقدامات را در قالب یک شرکت تعاونی انجام می دهد و این کار باعث شده درآمد خرده مالکان چندین برابر افزایش پیدا کند .

* مگر ما در زمان دفاع مقدس در مساجد پایگاههای مقاومت را فعال نکردیم چرا امروز شوراهای اقتصاد مقاومتی را در مساجد شهر و روستا فعال نمی کنیم تا برای آینده تاریک و بحرانی شهر و روستای خودمان فکری کنیم .

* اگر خرده مالکان با هم جمع شوند و به سطح 10 هکتار برسند به راحتی جهاد کشاورزی به آنها وام اجرای طرح های آبیاری تحت فشار خواهد داد و به راحتی می توانند سمومی را پیدا کنند که به درختان آسیب نزنند .

* امروز دنیا عوض شده روش ها و برنامه های قدیمی دیگر کارساز نیست باید به روز بود ، مردم چین علی رغم این که کافر هستند اما دو روزشان مثل هم نیست و یکسره در حال نوآوری و پیشرفتند .

* همان طور که در دفاع مقدس توانستیم با همت و اراده کشورمان را نجات دهیم امروز هم قادریم با همت و همدلی بر مشکلات پیروز شویم اما باید خودمان بخواهیم تا خداوند هم کمکمان کند.

* برای نجات پسته باید یکپارچه سازی را آغاز کنیم و ما در کرمان این کار را شروع کرده ایم .

* دولت 400 میلیارد تومان اعتبار برای بخش کشاورزی از بانک ها گرفته و برای همه صادر کنندگان هم هست نه تنها شرکت تعاونی ، هر کس می تواند به بانک کشاورزی یا بانک توسعه تعاون مراجعه و از این تسهیلات استفاده کند .

* امروز تصویب کردیم 500 هکتار در رفسنجان و 500 هکتار در زرند طرح یکپارچه سازی را اجرا کنیم ، ظرف یک ماه آینده جهاد کشاورزی شناسایی می کند و چندین حلقه چاه در یک منطقه را هرکس داوطلب باشد ما حمایت می کنیم.

* وقتی بهره وری شما یک دهم تولیدکننده آمریکایی است اگر دولت وام بدون بهره هم بدهد شما نمی توانید رقابت کنید چون قیمت تمام شده شما بالاتر است .

* 85درصد محصول پسته صادراتی است ، تجربه جهانی می گوید شرکت هایی می توانند صادرات کنند که قوی باشند ، امکانات داشته باشند ، به روز باشند و شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان که دوران طلایی داشته و 74هزار عضو دارد می تواند این نقش را ایفا کند .

* شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان یک ظرفیت است همه اعضا باید احساس مسئولیت کنند و همت کنند دولت هم کمک می کند .

* باید سازمان شما قوی باشد به طوری که اگر یکسال ضرر داد از میدان به در نرود امروز ما با کاهش قیمت همه محصولات صادراتی مواجه هستیم اما شرکت تعاونی پسته باید مدیریت کند که کشاورز زیان نکند و حداقل هزینه هایی که متحمل شده را دریافت کند .

* برای رقابت در عرصه صادرات باید مدیران پرتوان و دنیا دیده داشته باشید که آشنا به مسائل پیچیده باشند .

* همه کسانی که می توانند مجموعه خوب شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته را یاری کنند باید به صحنه بیایند دولت هم پای کار است و در حد توان کمک می کند حضور چندین مدیر کل استان در این جلسه مؤید این همکاری و حمایت است .

دکتر کیانی در پایان این جلسه آقای دکتر کیانی عضو هیئت مدیره ضمن خیرمقدم به کلیه حاضران در جلسه قیمت خرید انواع پسته در سال جاری را به این شرح اعلام کرد.
فندقی 30 – 28 30.000 تومان
احمدآقایی 26 – 24 32.000 تومان
کله قوچی 24 – 22 33.000 تومان
دهن بسته فندقی 23.000 تومان
دهن بسته احمدآقایی و کله قوچی 24.000 تومان