شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان گام های جدی خود را به سوی  روزهای طلایی برداشت

دوشنبه 22 دی 1399

پس از 38 سال تلاش ثمربخش مرحوم حاج احمد آقا هاشمیان که نتیجه آن کسب جایگاه برجسته پسته ایران در بازارهای جهانی بود، با اصرار زیاد هیئت مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان و جمعی از سهامداران، مهندس هاشمیان که تا پیش از این نقش محوری و اساسی در فعالیت های شرکت داشته اند، مسئولیت خطیر و سنگین مدیرعاملی را پذیرفتند.
 ایشان در اولین گام پس از توافق با شرکتی  سرمایه گذار، از همان روزهای نخست برداشت محصول، موافقت کردند درب شرکت به روی کشاورزان باز شده و محصول پسته اعضاء جمع آوری و خریداری گردد. این کار در شرایط وخیم بازار، تاثیر قابل ملاحظه ای در بهبود قیمت پسته و آرامش بازار داشت و به سرعت جمع کثیری از اعضاء با استقبال کم نظیر خود، در صف های طولانی، محصول و دسترنج یک ساله پسته خود را تحویل تعاونی دادند.
دو هفته قبل نیز موزه پسته رفسنجان که برای اولین بار در ایران در محل شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان احداث گردیده بود، طی مراسم با شکوهی با حضور جمع کثیری از مسئولین عالی رتبه استانی از جمله آقای دکتر مهرابی معاون اقتصادی استاندار محترم کرمان و عضو انجمن اقتصاد کشاورزی ایران، فرماندار محترم رفسنجان، معاون محترم اتاق تعاون ایران، ریاست محترم شورای شهررفسنجان، شهردار محترم رفسنجان، بخشداران محترم، ریاست و اساتید دانشگاهی و سایر مقامات و مسئولین استانی و محلی و عده ای از اعضاء شرکت تعاونی پسته رفسنجان در محل شرکت تعاونی افتتاح شد.  همزمان با افتتاح موزه،از کتاب »سکه خندان «تالیف مهندس هاشمیان که حاصل نیم قرن فعالیت این شرکت می باشد، رونمایی شد.
از آن جا که هزینه این کتاب 624 صفحه ای به صورت شخصی پرداخت شده بود، مولف موافقت کرد عواید حاصل از فروش کتاب به موسسه خیریه زنجیره امید پرداخت شده تا صرف کودکان بی بضاعت که مشکلات جسمی دارند گردد.
ضمناً در اواخر هفته نیز معاون وزيرجهاد کشاورزی ایران و رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی کشور و تعدادی از اعضاء، از شرکت تعاونی و موزه پسته بازدید کردند.
تمام این اتفاقات نوید آمدن روزهای خوب و بازگشت شرکت به دوران طلایی خود می دهد.
به همین منظور بر آن شدیم در یک نشست صمیمی با مرتضی حسنی قائم مقام مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان از وضعیت کنونی این شرکت بیشتر جویا شویم .
آنچه که در پی می آید ماحصل این گفتگو می باشد.
****
قائم مقام مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان در پاسخ به این سوال که میزان تولید و صادرات پسته در سال جاری چقدر بوده است گفت: از مجموع 220 هزار تن محصول پسته امسال و مانده سال قبل که بیش از 80000 هزار تن  تخمین زده می شد، مقدار زیادی در ماه های اول سال زراعی 1399 به کشورهای مختلف، صادر گردیده است که باید رقم دقیق پسته های صادر شده از گمرکات کشور رسماً اعلام گردد.
وی در رابطه با مشکلات موجود در زمینه صادرات پسته بیان داشت:  یکی از اصلی ترین مشکلات ما در این حوزه، بحث انتقال ارز می باشد به گونه ای که بسیاری از صادرکنندگان به دلیل این مسائل و تحریم های ظالمانه آمریکا در رابطه با صادرات و فروش پسته در خارج از کشور دچار مشکلات فراوانی شده اند. به طوری که گاهاً بعضی از کشورها حاضرند پسته آمریکا را گرانتر از پسته ایران بخرند و خود را درگیر مشکلات و مساله تحریم نکنند که در نهایت این شرایط به ضرر تولیدکنندگان ایران تمام خواهد شد.
ایشان در خصوص نحوه پرداخت قیمت محصولات خریداری شده افزود: بازپرداخت محصول خریداری شده به دو صورت  میباشد که 50 درصد نقد و 50 درصد سه ماهه می باشد یا این که کشاورز محصولشان را به تعاونی که متعلق به خودشان هست تحویل نمایند و در ظرف 2 الی 3 ماه تسویه کامل وجه آن را دریافت و با آنان تسویه کامل شود و اگر سودی حاصل گردید به آنان برگردانده خواهد شد.
نخستین آزمایشگاه سم شناسی در شرکت تعاونی پسته رفسنجان به زودی افتتاح خواهد شد
قائم مقام مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان گفت: با توجه به صادرات محصولات کشاورزی به سایر کشورها و اهمیت میزان باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی، ارزیابی میزان باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی حائز اهمیت می باشد  که این امر احساس نیاز به آزمایشگاه سم شناسی را دو چندان می کند.
وی افزود: در این راستا شرکت اقدام به تاسیس آزمایشگاه سم شناسی نموده که در مرحله خرید تجهیزات می باشد که طبق برنامه زمانبندی شده تا پایان دی ماه خرید و نصب تجهیزات آزمایشگاه مذکور به پایان می رسد و آماده ارائه خدمت رسانی به مردم عزیز و کشاورزان مخصوصا پسته کاران می باشد.
همچنین شرکت در راستای رفاه حال کشاورزان با هدف حفظ محصول با عملکرد بالاتر و ارائه خدمات فنی، مشاوره ای کشاورزی اقدام به احداث کلینیک گیاه پزشکی و آزمایشگاه خاکشناسی کرده است.
حسنی در ادامه بیان داشت: تمام سعی و اهتمام ما بر این است که با ارائه خدمات مطلوب و بهینه به کشاورزان و مخصوصاً پسته کاران بتوانیم با یاری این عزیزان،کیفیت پسته ایران را در سطح جهانی ارتقاء داده و متعاقباً با کاهش هزینه ها و افزایش راندمان تولید، بتوانیم سود و بهره بیشتری نصیب کشاورزان کنیم.
وی افزود: در خصوص مشکلات دیگر کشاورزان می توان به افزایش قیمت نهاده های کشاورزی و کودهای یارانه ای اشاره نمود .در ماههای گذشته متاسفانه هزینه های تولید در بخش کشاورزی به شدت افزایش پیدا کرده است .به عنوان مثال قیمت کودهای یارانه ای که توسط دولت هم قیمت گذاری می شود ،حدود 400 درصد افزایش پیدا کرده است .همچنین افزایش قیمت سموم نیز در سالهای اخیر سرسام آور بوده که متاسفانه در کنار این افزایش قیمت با کاهش شدید کیفیت کود و سم نیز مواجه هستیم که می طلبد سیستم های نظارتی، نظارت و بازرسی های لازم را در این حوزه دو چندان نماید.این افزایش قیمت ها و هزینه ها در کنار افزایش سایر هزینه ها از جمله هزینه نیروی انسانی ،هزینه خرید ،تعمیر و نگهداری ادوات کشاورزی،هزینه های مرتبط با برداشت محصول و... باعث شده که اگر دولت حمایت اساسی نکند، تولید این محصول استراتژیک فاقد توجیه اقتصادی شود و کم کم کشاورزان را دلسرد نماید.
ایشان در مورد دستاوردهای بازدید معاون وزیر کشاورزی ایران و رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی کشور از موزه پسته و شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان یادآور شد: در این بازدید مقرر شد در راستای آموزش کشاورزان عزیز گام های مهمی برداشته شود تا کشاورزان با علوم و تکنولوژی های روز در حوزه کشاورزی و مخصوصاً در حوزه تولید محصول پسته آشنا شده و همچنین در مورد کاربرد و نحوه استفاده از این تکنولوژی ها نیز راهنمایی های لازم را دریافت نمایند.
در گام نخست مقرر گردید جهت انتقال دانش روز در زمینه کشاورزی ،شرکت تعاونی با همکاری دانشگاه و اساتید پژوهشکده کشاورزی،کلاس های آموزشی برای عموم کشاورزان برگزار نماید که متاسفانه در حال حاضر به دلیل وجود بیماری منحوس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی ،این کلاس ها حضوری برگزار نمی گردد لیکن شرکت تعاونی در صدد برگزاری این کلاس ها با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی و به صورت غیر حضوری می باشد .بدیهی است یکی از مهمترین ثمرات برگزاری این کلاس ها ،ارتباط کشاورزان عزیز با اساتید محترم دانشگاه می باشد که در نهایت باعث افزایش بهره وری و تولید این محصول می شود.
وی همچنین خاطر نشان کرد که یکی از زمینه های صادراتی و بازار داخل که ارزش افزوده بسیار بالایی دارد و در شناساندن تولیدات ایرانی به بازارهای جهانی بسیار موثر است صادارت انواع پسته ایران و فرآورده های آن به صورت بسته بندی شده با برندهای معتبر میباشد از این رو شرکت تعاونی پسته رفسنجان به منظور ایجاد ارزش افزوده و حمایت از مصرف کننده اقدام به تولید و توزیع انواع پسته بسته بندی در وزن های مختلف نموده است.
حسنی تصریح کرد:در حال حاضر یکی از اصلی ترین تلاش های مدیران ارشد شرکت،بازگشت شرکت به روزهای طلایی گذشته می باشد .شرکت تعاونی پسته متعلق به خود کشاورزان است در مقاطعی که شرکت از حمایت کشاورزان برخوردار نشده ضعیف شده ،اعضاء و کشاورزان متضرر شده و دلالان و واسطه ها نهایت سوء استفاده را کرده و سودی که می بایست به جیب کشاورزان برود به جیب دلالها سرازیر شده است .
مدیرعامل محترم شرکت و سایر دست اندرکاران تمام تلاش خود را بکار خواهند گرفت تا با تقویت و ایجاد زیرساختهای لازم از کشاورزان حمایت لازم را به عمل آورند تا ایشان بتوانند با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا محصولی با کیفیت تحویل مشتری دهند.بدیهی است در کنار این کیفیت بالا ،بهره وری نیز باید بالا باشد تا امکان رقابت محصول ما با محصولات تولیدی سایر کشورها فراهم گردد.
وی افزود: بنده اعتقاد دارم به دلیل مزیت های بسیار زیادی که ما در جغرافیای کشاورزی و همچنین منابع انسانی و... داریم با همکاری و همدلی کشاورزان عزیز به راحتی می توانیم مجدداً جایگاه پسته ایران را با فاصله زیاد در جایگاه نخست جهان تثبیت نماییم.تمام سعی ما در شرکت پسته در وهله اول سود و دسترنج کشاورزان و در وهله دوم جایگاه پسته و شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته در سطح جهان می باشد که این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند .
امیدواریم با یاری مسئولین استانی و کشوری و همچنین با حمایت کشاورزان عزیز به سرعت بتوانیم به اهداف مقدسمان که همانا کسب روزی حلال برای کشاورزان و تولید ارزش افزوده برای این محصول و در نهایت ارز آوری برای کشور عزیزمان ایران است، برسیم.
قائم مقام مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان در پایان گفت: از کشاورزان پسته کار تقاضا می کنم جهت حمایت از شرکت تعاونی،محصول پسته خود را  از طریق شرکت تعاونی به فروش برسانند تا مدیران شرکت بتوانند با مدیریت بهینه بازار پسته کشور،قیمت این محصول را به نحوی مدیریت کنند که بیشترین سود عاید کشاورزان گردد.