گذری گوتاه بر نحوه تشکیل شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان

با مروری کوتاه به وضع ناهنجار تولید و فروش پسته ایران در زمان قبل از تاسیس شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان، به این حقیقت تلخ می رسیم، که به علت اعمال سیاست های غلط دولت های وقت، و اتکاء بیش از حد بودجه کشور به درامدهای نفتی، و نیز عدم توجه به اهمیت تولیدات کشاورزی در اقتصاد ملی، که در این میان محصول پسته جایگاه خاص خود را دارد، و بالاخره عدم حمایت دولت و مسئولین از حقوق و منافع کشاورزی ایرانی، تجارت پسته ایران منحصراً در اختیار و سیطره چندین سرمایه دار خاص داخلی بود که با هدف سودجوئی صرف، و با حداکثر سوءاستفاده از وضعیت فقر و عدم توانائی زارعین پسته کار و نیاز مبرم آن ها به فروش فوری دسترنج خود به قیمت ارزان از روی استیصال، با ترفندهای گوناگون از جمله خرید سلف پسته از زارع یا دادن وام تا فصل برداشت محصول، پسته تولیدی آنان را به ثمن بخس می خریدند و به قیمت نازل

 
و مستقیماً یا با ایادی واسطه به خارج صادر می کردند. بدیهی است که سود حاصله از این معامله صرفاً به جیب واسطه ها و سرمایه داران فرصت طلب داخلی و سوداگران خارجی سرازیر می گشت و در این میان تنها حق مسلم زارع بود که پایمال می شد و به همین دلیل و بر اثر عدم دخل و خرج زارعین، و دلسردی از ادامه کشت و کار، به تدریج باغداری را رها کرده و راهی شهرها می شدند و اغلب به کارهای کاذب می پرداختند که نتیجه آن خشکیدن درختان پسته، و از بین رفتن سرمایه و ادوات تولید باغداران و کمبود میزان تولید پسته بود. ولی متاسفانه هیچ ارگانی و سازمانی نبود که از حقوق این قبیل افراد زحمتکش دفاع کند و در مقام چاره جویی برآید. در چنین وضعیتی بود که حضرت آیت الله جناب حاج شیخ محمد هاشمیان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه رفسنجان که از نزدیک شاهد و ناظر این بی عدالتی ها بودند بر تاسیس شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان همت گماشتند، و با تحمل زحمات زیاد و با دعوت از اقشار مختلف مردم و افراد خیر و تشویق و ترغیب باغداران پسته و همکاری ظاهری نماینده وقت رفسنجان در مجلس شورای ملی، در سال 1347 با تعداد قلیلی عضو، شرکت را تاسیس کردند. لکن از همان اوایل تاسیس شرکت تعاونی کارشکنی ها و مخالفت های سرمایه داران سودجو و فرصت طلب که احساس می کردند منافع کذایی آن ها با خطر جدی مواجه گشته از یک سو و متاسفانه سازش پشت پرده برخی از مدیران، با سرمایه داران از سوی دیگر، باعث آن شد که تا مقارن پیروزی انقلاب، شرکت تعاونی موفقیتی حاصل نکرد و خرید پسته از زارعین نیز ناچیز و محدود به بخشی از حوزه رفسنجان بود که میزان خرید و فروش پسته در آن سال ها در جدول منعکس گردیده است. این روند وضعیتی را بوجود آورد که فعالیت شرکت تعاونی به رکود کشیده شد و با بدهکاری که به بانک ملی داشت و بازپرداخت آن با اشکال مواجه شده بود شرکت تعاونی در آستانه ورشکستگی قرار گرفته بود.


این وضع همچنان ادامه داشت، تا اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری قائد عظیم الشان و بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی قدس سره الشریف که بر اثر انقلاب تحول عظیم در کلیه شئون مملکت ایجاد شد، همزمان در سال 61 به همت حجت السلام و المسلمین جناب حاج شیخ حسین هاشمیان نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی، شرکت تعاونی پسته تجدید سازمان یافت و با انتخاب مدیران لایق و صدیق و دلسوز و به کارگیری اصول صحیح مدیریت و با اتخاذ تدابیر اصولی، روح تازه ای در کالبد شرکت تعاونی دمیده شد و به دنبال اقدامات موثر و کارسازی که با شروع فعالیت مدیریت جدید به عمل آمد، تحول بنیادی در جهت تحقق اهداف اصلی شرکت تعاونی ایجاد شد.
اولین قدم مثبت و سازنده شرکت پس از بررسی های مقدماتی، افزایش قیمت خرید پسته از زارعین بود که در قبال نیات شوم و طمع ورزی واسطه ها و سرمایه داران فرصت طلب که عادت داشتند همیشه پسته کار زحمتکش را در مضیقه نیاز شدید مالی قرارداده و محصول دسترنج وی را به کمترین قیمت از کفش خارج نمایند، عامل مشوق و موثری برای اطمینان به حمایت شرکت تعاونی از ثمره زحمت یکساله آن ها بود و این خود مانند اهرمی قوی، نیروهای فعال پسته¬کاران را به حرکت درآورد.
دومین قدم تهیه و توزیع انواع و اقسام ماشین آلات و ابزار تولید، توسط شرکت تعاونی از محل فروش پسته آنها بود که از دست اول و بدون واسطه و تحمیل هزینه های اضافی و به قیمت عمده فروشی خریداری و در اختیار آن ها قرار گرفت و در کنار آن نیازمندیهای شخصی و معیشتی باغداران نیز به همین روال تامین گردید. این عوامل روی هم رفته شور و شوق بیشتری در کشاورزان ایجاد کرد به طوری که به سرعت بر احداث باغات جدید و افزایش تولید همت گماشتند و شرکت تعاونی با خرید محصول آنان به قیمت خوب و صادرات آن به بازار جهانی، توانست یک گردش منظم تولید و صادرات را مستقیماً از مزرعه به بازار جهانی به وجود آورد به طوری که امروزه با نگرش کوتاه به وضع ناهنجار پسته در قبل از تجدید سازمان و روند رو به رشد دائمی آن تا امروز، وسعت دامنه فعالیت پرتلاش این شرکت تعاونی به خوبی روشن می گردد و این خو مایه امیدواری زیادی بر توفیقات روز افزون این نهاد پویا و فعال و حامی اقشار زحمتکش پسته کاران در سطح کشور و تبدیل آن به یک قطب عظیم کشاورزی ملی و پشتوانه محکمی برای نیل به اهداف انقلاب یعنی رسیدن به مرز خودکفایی و قطع وابستگی می باشد.

                                 
                                                                                                                                                                                              شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجانشركت تعاوني توليدكنندگان پسته رفسنجان تشكلي مردمي در بخش توليد وصادرات محصولات كشاورزي است كه ميتواند سرمشق ساير بخش هاي توليدي كشاورزي به شمار آيد.اين شركت در طول چهل و نه سالي كه از زمان تاسيس و سی و شش سالي كه از شروع فعاليتهاي عملي اش ميگذرد، با تجارب گرانبهايي كه در افزايش توليد ، ارتقاي بهره وري و كسب در آمدهاي ارزي و ريالي اندوخته ، توانسته با كسب بيش ازچهار ميليارد و پانصد هزار دلار درآمد ارزي ، كمك شايان توجهي به تحقق اهداف برنامه توسعه صادرات غير نفتي كشورمان به عمل آورد .
اين توفيق ها در حالي بدست آمد كه اين تعاوني از همان مزيت هايي كه دولت در زمينه ساير محصولات كشاورزي در نظر گرفته ، برخورد نشده است.
در اين مدت، دوران بسيار دشوار و طولاني را پشت سر گذاشته ايم و با تحمل رنج ومشقت فراوان و تلاشهاي شبانه روزي بي اندازه مسئولان تعاوني ،توانسته ايم پسته ايران را به مقام نخست بازارهاي جهاني برسانيم. هم اكنون 55 درصد توليد جهان ، 83 در صد بازار مصرف جهان ، 74 درصد بازار مصرف اروپا و بيش از 60 درصد بازار خاور دور در اختيار ايران است و چشم انداز آينده، بسيار روشنتر از هميشه است.

شركت تعاوني با اين هدف، در 36 سال پيش پا گرفت كه به وضعيت نابسامان توليد و بازار پسته خاتمه دهد. در آن زمان هزار باغدار پسته از وضعيت نامساعد اقتصادي رنج مي بردند و راهي براي جلوگيري از كاهش بي دليل قيمت پسته در فصل برداشت نمي يافتند. باغداران با اين اميد به تاسيس تعاوني اقدام كردند كه با روي هم گذاشتن امكانات بتوانند به اين معضلات پايان دهند.

عملكرد شركت تعاوني پسته رفسنجان از سال 1361 تاكنون


1

كل خريد پسته : یک میلیون و سیصد هزار تن

2

كل صادارت پسته : یک میلیون و یکصد هزار تن

3

كل ارز حاصل از فروش : بیش از چهار و نیم ميليارد دلار

4

گشايش اعتبار جهت صنايع خودرو سازي داخلي : چهارصد و پنجاه ميليارد دلار

5

فروش ارز و واريز نامه به صنايع دولتي و خصوصي : دویست و سی و یک ميليارد دلار

6

گردش عمليات بانكي : بیش از پانزده هزار ميلياردتومان

7

مازاد برگشتي پرداختي به اعضاي تعاوني :حدود پنجاه ميليارد تومان

8

ارزش املاك و دارايي و دارايي شركت (كارشناسي شده ): حدود سیصد ميليارد تومان


توضيح اينكه تعداد اعضاي تعاوني در اين مدت از1200 نفر به 70 هزار نفر افزايش يافته و ميزان دارايي هاي ثابت تعاوني از 82 ميليون تومان به بيش از 300 ميليارد تومان بالغ گرديده است. در ابتداي دوره ، شركت هيچ گونه صادراتي نداشته است.


تصويري از آهنگ سريع رشد در كشت و صنعت پسته

• در سال 1361 پسته در انبارهاي سنتي نگهداري مي شد ، در حالي كه در سال 1382 تعاوني امكاناتي با ظرفيت 200 هزار تن براي ذخيره محصول دارد.

• در سال 1361 تنها 280 هزار نفر در فعاليتهاي توليدي و فرآوري پسته سرگرم كار بوده اند، در حالي كه در سال 1382 بيش از 5/2 ميليون نفر در اين فعاليت اشتغال پيدا كردند.

• در سال 1361 فقط كمتر از 20 هزار تن پسته در كشور توليد مي شد، حال آنكه توليد پسته در سال 1382 از رقم 210 هزار تن نيز تجاوز كرده است.

• در سال 1361 كمتر از 40 هزار هكتار زير كشت درختان پسته بود، اما در سال 1382 وسعت اين اراضي از 400 هزار هكتار نيز فراتر رفته است.

• در سال 1361 كمتر از 6 هزار تن پسته به بازارهاي جهاني صادر شد، اما در سال 1382 صادرات پسته ايران رقم 170 هزار تن را هم پشت سر گذاشته است.

فهرستي از مهم ترين كارهاي تعاوني

شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان، در طول سالهاي متمادي، اقداماتي را بمنظور رشد كيفي و كمي محصول پسته و اعتبار بخشيدن به جايگاه ايران در بازارهاي جهاني به عمل آورده است كه ذكر همه آنها در اين مجموعه مقدور نيست. به همين خاطر فهرست مختصري از آن براي آگاهي خوانندگان گرامي در زير ارائه ميشود:

1- ايجاد مجتمع مكانيزه فرآوري پسته در شهرستان رفسنجان. اين مجتمع با در اختيار داشتن تجهيزات پيشرفته در جهت ارتقاي كيفيت محصول، طبقه بندي و سورت ليزري انواع پسته، سيستم هاي حذف دانه هاي معيوب و مشكوك و بسته بندي در كيسه هاي بدون هوا براي افزايش ماندگاري روي كيفيت پسته صادراتي ايران، بر جاي گذاشته است. در احداث اين مجموعه، مركز توسعه صادرات ايران (سازمان توسعه تجارت ايران) همكاري فراواني با تعاوني داشته است.

2- احداث انبارهاي مجهز به امكانات بهداشتي منطبق با توصيه هاي اتحاديه اروپا با تجهيزات و وسايل جانبي به ظرفيت بيش از 200 هزار تن در هفت نقطه از استان كرمان. در اين انبارها پس از تحويل محصول، آن را براساس نوع، محل توليد، كيفيت و ساير مشخصات در محل هاي جداگانه نگهداري مي كنند. اين كار به تعاوني امكان مي دهد كه درجه كيفي و ظاهري هر محموله سرا ثبت كنندو آن را هنگام تسويه بهاي پسته، به اطلاع باغداران برسانند.

3- تعاوني كوشيده است با عضويت در اكثر مجامع بين المللي مرتبط با صنايع غذايي و كشاورزي، از مقرراي و استانداردهاي جهاني در زمينه رشته فعاليت خود آگاه شود.با رعايت اين استانداردها، شركت عملكرد خود را با شرايط شناخته شده بين المللي تطبيق مي دهد.اين كار از بروز اختلاف نظرهاي آتي ميان تعاوني و مشتريانش جلوگيري مي كند. ضمنا عمليات بازاريابي و فروش هم با اطمينان بيشتر ادامه مي يابد. لازم به ياداوري است كه هزينه حضور در اين مجامع به صورت مستقيم ازسوي تعاوني پرداخت مي شود.

4- كمك به مركز تحقيقات پسته به منظور يافتن روش هاي بهتر كاشت، داشت و برداشت محصول و جمع آوري ، انبار كردن و فرآوري محصول. شركت تعاوني نه تنها به ايجاد اين مركز ياري رسانده است، بلكه با واگذاري تحقيقاتي روي موضوعات خاص، از حضور اين مركز براي رفع مشكلات توليد پسته و كنترل ميزان آلودگي محصول به افلا توكسين بهره ميگيرد.

5- تعاوني با اعزام هيات هاي ايراني به مجامع بين المللي و گردهمايي هاي علمي، فني و تحقيقاتي ، سهم مناسبي در ايجاد ارتباط با مقامات و نهادهاي مختلف در سطح جهان بر عهده گرفته است. در اين كار، سازمان توسعه تجارت ايران و ستاد پسته جهاد كشاورزي و هم چنين اداره كل بهداشت صنايع غذايي وزارت بهداشت و درمان، همواره همكاريهاي نزديكي با تعاوني به عمل آورده اند. اين كار موجب مي شود كه نهادهاي مربوط به پسته در خارج از تعاوني و بخصوص در وزارت جهاد كشاورزي، از نتايج سمينارها استفاده كنند. اين نهادها از طريق روي هم گذاشتن توان خود حداكثر استفاده را از هيات هاي اعزامي به خارج كسب مي كنند.

6- تعاوني سهم قابل توجهي در جذب و ترغيب هيات هاي بين المللي براي سفر به ايران، به ويژه هدايت ماموران اعزامي از سوي اتحاديه اروپا كه به مقصد كسب اطمينان از بهبود مراحل توليد و فرآوري پسته به ايران مسافرت ميكنند، برعهده گرفته است كه از نتيجه آن كل صنعت پسته و اقتصاد كشور بهره مند مي شوند. هزينه سفر و اقامت و بازديد اين هيات ها مشتركا از سوي تعاوني پسته رفسنجان و اتحاديه صادركنندگان خشكبار پرداخت مي شود.

7- انجام تحقيقات مشترك با اتحاديه اروپا براي مقابله به آلودگي محصول به افلاتوكسين. تعاوني پس از برقراري محدوديتهاي سخت گيرانه اروپا، در مورد وجود افلاتوكسين در محصولات دانه هاي درختي، اهميت زيادي به آن قايل شده و تمام هزينه هاي مربوط به كنترل آن را پرداخت كرده است. اين تحقيقات امكان ميدهد كه ميان ايران و اتحاديه اروپا ارتباط مداومي به وجود آيد و مسايل موجود با تفاهم بيشتري حل وفصل شود.

8- شركت تعاوني در رفع مشكلات نهادهاي محلي نيز نقش مهمي ايفا كرده است. از جمله كمك به مؤسسات خدماتي كشوري اعم از گمرك رفسنجان، خريد دستگاههاي تست افلاتوكسين براي اداره بهداشت رفسنجان و مشاركت در تعداد زيادي از پروژه هاي تحقيقاتي را ميتوان از نتايج اقداماتي دانست كه تعاوني تا كنون در اين زمينه ها انجام داده است.

9- بازاريابي در مناطق جغرافيايي مختلف كه با اعزام هيات هاي متعدد كارشناسي،ايجاد دفاتر منطقه اي فروش در 5 نقطه از جهان، اروپا، خاورميانه و خاوردور و ايجاد ده ها نمايندگي فعال در ساير كشورها انجام شده است كه هدف آنها، انجام برنامه هاي وسيع تبليغاتي در رسانه هاي معتبر بين المللي صنايع ومحصولات غذايي و ايجاد غرفه و توزيع نمونه هاي محصول به منظور آشنا كردن ذائقه بازديد كنندگان به طعم پسته ايران نيز از ديگر مقاصد بازاريابي است.

10- دعوت مديريت تعاوني از ده خبرنگار اروپايي: اين هيات براي بازديد از امكانات و تجهيزات مركز فراوري پسته تعاوني، باغهاي پسته، به منظور انعكاس گزارشهاي آن در رسانه هاي اروپايي آمده بودند و كمك زيادي به رفع سوءتفاهم هاي مربوط به احتمال آلودگي پسته به افلاتوكسين كردند. برنامه ريزي هاي اين سفر، اخذ ويزا، تامين تداركات ايمني و رفت و آمد و اقامت اعضاي هيات با مسئوليت و هزينه تعاوني انجام پذيرفت.

11- فراهم كردن اعتبارات ارزي و ريالي از منابع داخلي و خارجي : اين كار به منظور كمك به جمع آوري محصول و خريد بخش بيشتري از محصول در پايان هر فصل زراعي است.

12- ترغيب كشاورزان به استفاده از روش هاي مدرم باغداري، افزايش محصول و ارتقاي كيفيت. اين كار از راههايي است كه براي حصول اطمينان ازمرغوبيت محصول پسته انجام مي گيرد. براي رسيدن به اين هدف و انتقال دانش صحيح كشت ومراغبت از باغ ها و محصول ، فعاليتهاي ترويجي وسيعي را انجام داده است.حد نصاب قابل اعتنا در كارنامه تعاوني

• در استفاده از امكانات پيشرفته فرآوري پسته اول بود!
• در بهره گيري از ماشين آلات مدرن سورت و بسته بندي واكيوم و شناسايي نقاط بهراني در فرآوري پسته و رفع آن ها، تعاوني اول بود!
• در تاسيس آزمايشگاه مجهز به دستگاههاي مدرن افلاتوكسين و اجراي پروژه هاي مشترك تحقيقاتي، تعاوني اول بود!
• در تجهيز انبارها و سيلوهاي مدرن و كنترل شده، تعاوني اول بود!
• در استفاده از كانتينر براي حمل پسته از مبدا تا مقصد، تعاوني اول بود!
• در ايجاد ارتباط با موسسات تحقيقاتي اروپايي، تعاوني اول بود!
• در متقاعد كردن مقامات اروپايي براي لغو سخت گيري ها و دعدت از كارشناسان براي بازديد از اقدامات انجام شده ، تعاوني اول بود!تعاوني مؤسسه اي قابل اعتماد در جهان

يكي از راههايي كه از طريق آن مي توان ميزان اعتبار شركت هاي بازرگاني را محك زد، مراجعه به سيستم بانكي بين المللي و بخصوص بانك هاي همكار آن شركت هاست. بنابراين وقتي همه بانك ها همكار شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان بر كارنامه فعاليت اين شركت مهر تائيد مي زنند و اين شركت را در زمره معتبرترين مشتريان خود مي شناسد، نبايد در صحت اين اعتبار ترديد كرد.

بانك هاي متعددي در سطح جهان به فعاليتهاي مالي و اعتباري شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان ياري مي رسانند، گرچه شركت كوشش بسيار دارد كه نيازهاي مالي و اعتباري خود را به شعب بانك هاي ايراني بسپارد، اما در عين حال بين بانك هاي خارجي همكار تعاوني مي توان به (( دويچه بانك)) آلمان (( لويذر بانك)) انگلستان و بانك (( استاندارد چارترد)) مالزي اشاره كرد.

علاوه بر اين، شعب بانك ملي ايران در آلمان ( شعبه هامبورگ) ، امارت عربي متحده ( دبي) ،شعبه خشايار تهران، بانك تجارت و شركت بيمه صادرات و سرمايه گذاري ،هر كدام بصورت رسمي ديدگاه خود را در مورد ميزان اعتبار شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان اعلام داشته و با اعباراتي، بر رفتار متعهدانه شركت در طول سالها همكاري، اذعان كرده اند.

مدير (( دويچه بانك)) آلمان با استناد به گردش مالي حساب شركت در اين بانك به ميزان 46 ميليون دلار در سال2002 و 30 ميليون دلار در سال 2003 ، بر اين اعتقاد تكيه كرده است كه (( شركت تعاوني هميشه به تعهدات خود، به موقع بطور صحيح عمل كرده است)). اين بانك مجموع عمليات بانكي خود با تعاوني را در چند سال اخير بيش از دو ميليارد دلار برآورد مي كند، ضمن آنكه اعتباري 146 ميليون دلاري نيز در اختيار تعاوني گذاشته است . نامه رئيس شعبه بانك ملي ايران در هامبورگ نيز كه نشان ميدهد تعاوني، يكصد ميليون دلار اعتبار اسنادي دريافتي از اين بانك را بموقع تسويه كرده است،اظهارات رئيس شعبه دويچه بانك را تائيد مي كند.

در نامه مدير ارشد بانكي (( تي.اس.بي.لويدز)) انگلستان، گفته شده كه ((ما مدت 18 سال است كه با شركت تعاوني رابطه داريم و در اين مدت شركت تمام تعهدات تجاري خود را به نحو احسن انجام داده است)). وي داشتن ارتباط با شركت تعاوني را بسيار ارزشمند تلقي كرده واين شركت را از مشتريان خوب خود ناميده است.

بانك (( استاندارد چارترد)) مالزي نيز با جملات مشابهي به تحسين روابط خود با تعاوني پرداخته است. رئيس اين بانك ضمن اعلام شماره حساب تعاوني در اين بانك ، با اين جمله زبان به مدح شركت گشوده است كه ما (( خوشوقتيم اعلام كنيم كه از امكانات اين حسابها به طور كامل و مثبت استفاده شده و شركت هيچگاه از تسهيلات مازاد استفاده نكرده است)). بايد خاطرنشان كرد كه گردش مالي سالانه يكي از اين حسابها بيش از 13/5 ميليون دلار بوده است.

از سوي ديگر، بانك هاي ايراني همكار شركت تعاوني نيز در طرح ديدگاههاي خود پيرامون ميزان اعتبار و احساس تعهد شركت، بالاتفاق زبان به تحسين گشوده و سوابق بانكي شركت و عملياتي مالي آن را قابل اعتماد، متعهدانه و معتبر اعلام داشته اند. شعبه بانك ملي ايران در دبي ضمن اعلان 659 ميليون درهم گردش مالي حساب تعاوني در 5 سال اخير، تاكيد كرده است كه (( اين حساب به طور عالي مورد بهره برداري قرار گرفته و هيچ چكي از اين حساب برگشت نخورده است)). اداره اطلاعات اعتباري بانك ملي ايران، شعبه خشايار تهران نيز طي نامه اي به شركت نزد اين بانك در حد 111 ميليون دلار در يك سال گذشته، ميزان تعهد نامه هاي ارزي صادره از سال 1366

( تاريخ افتتاح حساب) تاكنون را بيش از يك ميليارد و 958 ميليون دلار ذكر كرده است كه در سطح بين المللي و منطقه اي رقم درشتي بحساب مي آيد.

شركت تعاوني نزد شركتهاي همكار خود نيز كه به خريد پسته و توزيع آن در كشورهاي مقصد اقدام مي كنند، داراي سوابق رضايت آميزي است. براي نمونه مي توان به نامه شركت ((گريت ايگل ناتزاند فود)) اشاره كردكه تعاوني را در راس شركتهاي صادركننده خشكبار به چين قرار داده و به اين شركت نمره ((A)) داده است. اين نقل قولهاي ترديدي باقي نمي گذارد كه در طول دو دهه اخير شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان، موفق شده است نام و شهرتي مناسب در بين مؤسسات بانكي و اعتباري بين المللي كسب كند. اين ها علاوه بر يه ها لوح افتخار، تائيديه بين المللي و ديگر افتخاراتي است كه بخشي از كارنامه پر افتخار تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان را تشكيل مي دهد.مجمع عمومی

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت تعاونی همه ساله در پایان تیرماه و با حضور عده زیادی از اعضاء سهامداران تشکیل میشود مطابق قوانین وزارت تعاون و اساسنامه شرکت آگهی های دعوت برای مجمع عمومی در روزنامه های کثیرالانتشاری که در مجامع قبلی رسما انتخاب شده باشد چاپ و در همه شعبات و دفاتر تعاونی نیز نصب می گردد. با توجه به تعداد زیاد اعضاء دستورالعمل وزارت تعاون مبنی بر لزوم حضور نصف بعلاوه یک نفر از اعضا ( حدود 35 هزار نفر) برای رسمیت جلسه ، معمولا مجمع عمومی در نوبت اول تشکیل نمیگردد و آگهی نوبت دوم در همان روزنامه و به همان صورت قبلی با دستور مشخص برای مجمع چاپ می شود. در نوبت دوم جمع با هر تعداد از اعضا که شرکت داشته باشد رسمیت پیدا میکند بطور معمول در جلسات مجمع علاوه بر سخنرانی ها واطلاع رسانی هائی که توسط مدیران و بعضا افراد دیگر انجام می گردد ، گزارش هیات مدیره و صورتهای مالی و ترازنامه مالی شرکت نیز مطرح و به تصویب میرسد. هر ساله در مجمع انتخابات بازرسین و هر سه سال یک مرتبه انتخابات اعضاء هیئت مدیره نیز انجام می گردد.


تعاوني چگونه اداره ميشود و مديران آن كيستند؟

امكانات تشكيلاتي تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان تا حدودي در اساسنامه اين شركت تشريح شده و چارت تشكيلاتي شركت نيز با در نظر گرفتن مفاد اساسنامه و بر حسب نيازهاي شركت تهيه و به تصويب رسيده است. مواد 38 تا 55 اساسنامه بصورت مشروحي به وظايف هيات مديره ( كه مسئوليت اداره شركت را بر عهده دارد)، اشاره كرده است. براساس اين مواد، امور شركت را هيات مديره اي مركب از 7 عضو اصلي و 2 عضو علي البدل ادره مي كند كه با راي مخفي و با برخورداري از راي اكثريت نسبي اعضاي شركت كننده در مجمع عمومي به مدت 3 سال برگزيده مي شوند. لازم به يادآوري است تا سال 1379 در مورد انتخاب اعضاي هيئت مديره هيچگونه محدوديتي وجود نداشت. در اين سال مديريتهاي تعاوني با تغييري در اساسنامه در جهت انطباق با مقررات وزارت تعاون، كه در همان سال به تصويب مجمع عمومي تعاوني رسيد، دوره تصدي آنان را به دو دوره سه ساله محدود كرد تا امكان بهتر براي حضور ساير كساني كه خود را شايسته عضويت در هيئت مديره تعاوني مي دانند فراهم آيد.

مانند ساير نهادهاي مدني در تعاوني نيز هيات مديره منتخب، در نخستين جلسه عمومي خود به انتخابات داخلي اقدام مي كنند ويك نفر را به عنوان رئيس هيئت مديره، و يك نفر را بعنوان نايب رئيس هيئت مديره و يك نفر را بعنوان منشي انتخاب مي كنند. مدير عامل شركت از اعضاي هيات مديره و يا اشخاص حقيقي خارج از آن به اين سمت منصوب مي شود.

تعاوني مانند همه بنگاههاي اقتصادي به وسيله مديران منتخب اداره مي شود. بر خلاف مؤسسات بخش خصوصي كه مالكيت آنها در اختيار يك يا چند نفر است و طبعا مديران از بين سهامداران معدود آنها برگزيده مي شوند، تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان به بيش از 70 هزار نفر عضو تعاوني تعلق دارد كه مديران آن در هر دوره در مجمع عمومي عادي كه بهمين منظور تشكيل مي شود انتخاب مي شوند.

مديران تعاوني موظفند كليه فعاليتهاي خود را در جهت تحقق اهدافي متمركز كنند كه در اساسنامه شركت گنجانده شده و به تصويب نخستين مجمع عمومي رسيده و يا از سوي مجامع بعدي مورد حك و اصلاح قرار گرفته است. به اين ترتيب شركت تعاوني توليد كنندگان پسته رفسنجان مانند هر تشكل صنفي چارچوب قانوني خودش را دارد و تصميماتش را با همه قوانين و مقرراتي كه از سوي وزارت تعاون و ساير نهادهاي مربوط مملكتي تصويب و ابلاغ شده است ، مي گيرد. بنابراين تا زمانيكه كسي نتوانسته است عيب و ايراد قانوني به اين تصميمات وارد كند، فعاليت مديريتهاي آن نيز داراي وجاهت قانوني بوده و هر ادعايي خلاف آن معنايي جز اين نخواهد داشت كه كساني منافع خود را باسياستي كه تعاوني در جهت حراست از منافع اعضاي خود در پيش گرفته است، هم راستا نمي دانند.

حضور پرشور اعضاي تعاوني كه گاه فراتر از بالاترين حدنصاب هاي سالهاي اخير نيز رفته است، نشاندهنده روحيه بالاي اعضا براي مشاركت در فعاليتهاي جمعي است. آنان با حضور يكپارچه خود در مجمع عمومي و تائيد و تصويب گزارش سالانه و عملكرد مالي، از اين مديريتها پشتيباني به عمل مي آورند. اعضاي تعاوني عليرغم مشكلات و مسايلي كه در برابرشان وجود دارد ترديدي ندارند كه مجموعه استوار آنان بهتر از هر نهاد ديگري مي تواند از حقوق و منافع آنان دفاع كند.


 

 

اعلامیه آخرین مجمع عمومی
آخرین تغییرات شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان 


به استناد صورت جلسه هیات مدیره مورخ  1395/11/29 منضم به نامه شماره  9683/95 مورخ 1395/11/30 اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی  رفسنجان  با توجه به عزل شدن آقای محمد حسین شیرازی از سمت مدیر عاملی ، اعضای هیات مدیره به قرار ذیل تعیین سمت گردیدند.

 

اعضای اصلی هیات مدیره :

 

جناب آقای غلام حسین فلاح رئیس هیات مدیره

جناب آقای جلیل کیانی نائب رئیس هیات مدیره

جنای آقای محمدرضا عباسی قاسم آباد منشی هیات مدیره

جناب آقای احمد هاشمیان  عضو هیات مدیره

جناب آقای سید محمد رضا معین زاده میر حسینی  عضو هیات مدیره

جناب آقای محمد دهش عضو هیات مدیره

جناب آقای غلامرضا ملا یوسفی عضو هیات مدیره

 

  • به اتفاق آراء آقای احمد هاشمیان به سمت مدیرعامل شرکت تعاونی تا پایان تصدی هیات مدیره فعلی انتخاب گردید.

 

 

اسامی بازرسان

 

جناب آقای علی کلانتری

 


____________________________________________

 

 

اعلامیه مجمع عمومی  به تاریخ 1384/06/28


مجمع عمومی عادی سالانه شرکت تعاونی تولید کنندگان پسته رفسنجان ( نوبت دوم ) در تاریخ 1384/06/28 و با حضور عده کثیری از اعضاء و سهامداران شرکت تشکیل و طبق دستور قبلی پس از ارائه گزارش هیات مدیره و حسابرسان و بازرسان انتخابات هیات مدیره و بازرسان شرکت نیز انجام پذیرفت. آقای مهندس نوید معاون عضو هیئت مدیره، در ارائه گزارش خود ضمن قدردانی از آقایان دکتر وثوقی و مرحوم دکتر رهنما، اعضاء سابق هیات مدیره، مشکل بزرگ و اساسی شرکت را عدم وجود نقدینگی در زمان مناسب و بهره سنگین سیستم بانکی کشور دانست و یادآور شد که علیرغم قانون تعاون و قانون اساسی، شرکت هر ساله میلیاردها تومان بهره به سیستم بانکی پرداخت می نماید.

 

 

اعضاء منتخب برای هیات مدیره و بازرسان بشرح زیر انتخاب گردیدند:

 

جناب آقای احمد هاشمیان مدیرعامل شرکت تعاونی پسته

جناب آقای جلیل کیانی معاونت مالی و ادری

جناب آقای مهندس نوید معاون معاونت بازرگانی

جناب آقای محمد جواد امیری معاونت روابط عمومی

جناب آقای حسن خیراندیش عضو هیئت مدیره

جناب آقای محمد بزار عضو هیئت مدیره

 

اسامی بازرسان:

 

آقای محمد هاشمی
آقای محمدرضا عباسی
آقای علی سالاری

 

 

____________________________________________


اعلامیه مجمع عمومی  به تاریخ 1381/06/25

 

 

شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان ثبت شده به شماره 72 به استناد صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه مورخ 1381/06/25 و تاییدیه به شماره 781 مورخ 1381/09/03 اداره تعاون در شرکت فوق تصمیماتی به شرح زیر اتخاذ کردند

 

اعضای اصلی هیات مدیره :

 

  1. آقای احمد هاشمیان
  2. آقای حاج شیخ محمد هاشمیان
  3. آقای دکتر جلیل کیانی
  4. آقای دکتر علی وثوقی
  5. آقای مهندس نوید معاون
  6. آقای دکتر سعید رهنما
  7. آقای مهدی هاشمی

    (اعضای هیات مدیره به مدت سه سال انتخاب شدند )

 

 

طبق صورت جلسه هیات مدیره مورخ 1381/06/26 آقایان حاج شیخ محمد هاشمیان به عنوان رئیس هات مدیره، دکتر سعید رهنما به عنوان منشی و آقای احمد هاشمیان به عنوان مدیر عامل شرکت منصوب شدند.

 

 

اعضای علی البدل هیات مدیره :

آقای مهدی باقری 
آقای مهدی ایرانمنش 

 

بازرس اصلی و علی البدل :آقای محمد جواد جعفری، بازرس اصلی 
 
آقای محمد علی ابوطالبی، بازرس اصلی 
 
آقای محمد رضا رنجبر زینلی، بازرس اصلی 
 
آقای سید مهدی مرتضوی، بازرس علی البدل 
 
آقای ضیاء الدین صالحی، بازرس علی البدل 
 
آقای محمد عسکریان، بازرس علی البدل 

(
بازرسان به مدت یک سال انتخاب شدند)معاونت ها :

 

از سال 1381 بدلیل حجم بالای کار و نیاز به تقسیم مدیریت امور اجرایی شرکت ، به تصویب هیات مدیره، معاونتهای بازرگانی ، مالی و اداری و روابط عمومی در شرکت تشکیل و شروع به کار نمودند. در حال حاضر معاونتهای فوق بترتیب به عهده آقایان نوید معاون ، سعید رهنما و علی وثوقی میباشد.

 

 


در سال 1347، در حالی که نظام سیاسی و سیستم دیوانسالاری حاکم بر کشور، مشارکت مردم را در هر گونه فعالیتی اعم از صنعتی، کشاورزی، و ... نوعی بیم و تهدید بر نظام سرمایه داری تلقی می کرد و مشارکت در هر کاری، محدود و یا در انحصار عده ای خاص بود و دسترنج باغداران و کشاورزان جزء و ضعیف به جیب سرمایه داران انحصارگر و سودگران داخلی و خارجی سرازیر می گشت هیچ ارگانی وسازمانی به فکر حمایت از حقوق گروه های زحمتکش و فقیر جامعه نبود و صنف کشاورزان عموماً، و پسته کاران زحمتکش خصوصاً، با کدیمین و عرق جبین در بدترین شرایط آب و هوای کویری، ثمره یکسال تلاش و رنج و تحمل محرومیت را از روی استیصال و نیازمندی، به حداقل قیمت در اختیار سرمایه داران و واسطه های سودجو و فرصت طلب میگذاشتند ولی خود و عائله رنج کشیده و محرم آنان در فقر و عسرت با مشکلات زندگی دست و پنجه نرم می کردند، به منظور حمایت از منافع این قشر پر تلاش ولی محروم با تعداد اندکی عضو شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته رفسنجان تشکیل گردید:
لیکن از بدو تشکیل تعاونی، هیئت مدیره وقت، هیچگونه تلاشی در جهت صادرات پسته تا اوائل دهه شصت انجام نداد، و آن مقدار کم پسته هم که توسط صادرکنندگان متفرقه و شرکت صادرات پسته وقت صادر می شد بدلیل مسائل و مشکلات بسیار با نازلترین قیمت به فروش می رسید.
در سال 60 نیز وضع تعاونی تقریباً مشابه سال 47 بود و کشاورزان مایوس و دلسرد شده بودند و تعاونی مبلغ 830،000،000 ریال به بانک ملی ایران و اشخاص مقروض بود و از عهده بازپرداخت آن به سختی بر می آمد. در چنین شرایط بحرانی، تعداد زیادی از مردم منطقه با مراجعه به حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج شیخ حسین هاشمیان نماینده محترم مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی، خواستار رسیدگی به امور تعاونی و نجات آن از این وضع شدند که پس از تجدید سازمان، از طرف هیئت مدیره اینجانب به مدیریت عاملی تعاونی انتخاب شدم.
در بدو امر بدنبال اهداف زیر قدم برداشتم
1- جمع آوری پسته تولیدی منطقه در مکانی معین
2- شناساندن پسته ایران در خارج و صادرات به موقع آن
3- کسب درآمد ارزی بیشتر برای تولیدکنندگان
4- کوتاه کردن دست واسطه ها و دلالها
5- ترغیب و تشویق پسته کاران در جهت تولید بیشتر
6- تامین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مورد نیاز تولیدکنندگان و فراهم نمودن نیازمندیهای معیشتی و رفاهی آنان ...
7- آموزش آنها در جهت کشت، داشت و برداشت به صورت مکانیزه
8- ضبط و بسته بندی پسته براساس اصول و روشهای بهداشتی
در همان ابتدا با مشکلات عدیده ای از قبیل : داشتن بدهی زیاد تعاونی و نداشتن نقدینگی جهت پرداخت آن، تنگناها و معضلات جنگ تحمیلی، عدم خریدار پسته و نمایندگی در خارج از کشور، عدم باور تولیدکنندگان به سر و سامان گرفتن تعاونی، و تحریم اقتصادی ایران توسط آمریکا و معضلات دیگری که ذکر آن موجب اطاله کلام است، روبرو بودم.
آنچه باعث شد که اینجانب علیرغم این مشکلات هراسی به خود راه ندهم، بدواً اتکال به خداوند متعال و ثانیاً قول و مساعدتهای حجت الاسلام جناب آقای حاج شیخ حسین هاشمیان، نماینده محترم مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی بود که به حق باید ایشان را معمار و استاد بزرگ تعاونی دانست، ایشان مفهوم مشارکت را بر اصول زیر:
1- راه دادن مردم به نظارت بر سرنوشت خویش
2- سهیم کردن آن ها در قدرت و اختیار
3- بازگشودن فرصت های پیشرفت بر روی مردم (رده های زیرین جامعه)
استوار ساخت. تا شنیدن صدای دیگران را آسانتر سازد، آنها را از حاشیه نشینی که طبع انسان با آن سرسازگاری ندارد نجات بخشد، و با اهرم مشارکت، انسانهایی را که در چنگال ناتوانی گرفتار بودند به راه توانمندی هدایت کند و راه رشد و بالندگی را به آنان تعلیم دهد و بالاخره فرهنگ سکوت را درهم شکند و انسان خاموش و نظاره گر را به انسان گویا و بازیگر زندگی مبدل سازد. الگوها و اصولی که این بزرگوار در شهر رفسنجان و مجموعه تعاونی های ایجاد شده به کار بست، نه تنها در این شهر بی نظیر بود بلکه در سایر استان ها هم مورد استقبال قرار گرفت و با بازدید از رفسنجان و الگوبرداری از تعاونیهای فراگیر این منطقه مشابه آن را در سایر استان های کشور پیاده کردند، گرچه این اقدامات به بهای از دست دادن سلامتی ایشان تمام شد، لکن آثار آن برای همیشه در تاریخ باقی خواهد ماند.
بر این اساس اینجانب از طرف هیات مدیره تعاونی به مدیریت عاملی شرکت، برنامه کار خود را با بررسی و مطالعه و تحقیق لازم شروع نمودم و در اولین اقدام قیمت خرید پسته باغداران را از کیلوئی 393 ریال به 600 ریال افزایش دادم. این افزایش نرخ در آن موقع مورد اعتراض بعضی از تجار و واسطه ها قرار گرفت و برخی نیز اقدام به کارشکنی هایی نمودند ولی با یاری خداوند و با پشتیبانی بی دریغ پسته کاران، مخالفین کاری از پیش نبردند.
لازم به یادآوری است که هنگامی که مسئولیت شرکت تعاونی را پذیرفتم، همانطور که گذشت، شرکت تعاونی از عهده بازپرداخت دیون خود به سختی بر می آمد. با ترقی قیمت پسته، تحول اساسی در کلیه زمینه های مربوط به تولید و صادرات پسته بوجود آمد و باعث رونق کار باغداران پسته و افزایش میزان تولید گردید و شرکت تعاونی را قادر ساخت تا با تلاش شبانه روزی، نقش اساسی خود را در جهت توسعه صادرات پسته ایران و در نتیجه کسب درآمدهای ارزی بیشتر ایفا نماید. مشکلات عمده اقتصادی که در آن زمان بر اثر جنگ تحمیلی و محاصره اقتصادی پیش آمده بود سبب شده بود که دولت بیش از هر زمان دیگر نیاز به تامین منابع ارزی داشت در چنین موقعیت حساس، شرکت تعاونی همزمان با فرمان حضرت امام (ره) مبنی بر الویت دادن به بخش کشاورزی، همسو و همگام با دولت خدمتگزار، در تحقق این مهم، مانند بازوئی توانا به کمک دولت شتافت و علاوه بر ایجاد اشتغال روزافزون در سطح منطقه و تامین رفاه و بهبود وضع زندگی باغداران، در زمینه رشد و توسعه صادرات پسته که بعد از قالی دستباف، بزرگترین رقم صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می دهد، کمک چشمگیری نمود. و با کسب عایدات ارزی و رونق بخش کشاورزی، وضع اقتصادی بهبود یافته، و در رفع تنگناهای موجود گامهای موثری برداشته شد. پسته کاران زحمتکش تحت حمایت همه جانبه شرکت تعاونی، در سخت ترین شرایط اقلیمی و آب و هوای نامساعد کویری و با کمبود آب، همچون برادران جهادگر خود در جبهه های نبرد حق علیه باطل، هم در سنگر تولید تلاش کردند و هم در طول هشت سال جنگ تحمیلی، از طریق شرکت تعاونی، کمک های زیادی به جبهه ها نمودند و دین خود را به انقلاب و میهن اسلامی به خوبی ادا کردند.
شرکت تعاونی برای دستیابی یه اهداف اصلی خود، یعنی بهبود وضع کمی و کیفی محصول پسته، آشنائی کشاورزان با اسلوب جدید کشاورزی و تکنولوژی پیشرفته، استاندارد کردن محصول در حد ضوابط بین المللی برای رقابت در بازار جهانی، شناساندن پسته ایران که از حیث مرغوبیت و طعم و مزه و رویت، مقام اول را در دنیا دارد، بازاریابی و تبلیغات لازم در سطح جهانی، قبضه کردن بازار پسته و در نهایت تعیین و تثبیت قیمت این فرآورده در دنیا، از هیچ تلاش و کوششی فروگذار نکرد. بدیهی است دستیابی به این اهداف در عین همکاری های صمیمانه اعضاء تعاونی و مدیران محترم شرکت، بدون حمایت و مساعدت موثر و کارساز دولت عملی نبود و لذا باید گفت که در این مورد نیز با تلاش های مداوم و پیگیر حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسین هاشمیان نماینده محترم مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی، شرکت تعاونی از حمایت های دولت خدمتگزار وقت جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و مسئولین کشور، در رفع تنگناها و مشکلات موجود برخوردار بود.
و نیز شرکت تعاونی همواره از حمایتهای بی دریغ و رهنمودهای ارزنده مقام معظم رهبری چه در زمان ریاست جمهوری معظم له و چه بعدها برای از بین بردن موانع و مشکلات و پیشبرد برنامه های خود بهره مند بوده است. همچنین از زمان تشکیل دولت خدمتگزار و محبوب حضرت آیت ا... هاشمی رفسنجانی ریاست محترم جمهوری، این حمایتها و رهنمودها، همچنان شامل حال شرکت تعاونی بوده و این تعاونی، بخش مهمی از موفقیتهای خود را مرهون رهنمودهای ارزنده و کارساز می داند خصوصاً اعطای تسهیلات بانکی از طرف مسئولین محترم بانک ملی ایران در مقاطع مختلف، پشتیبان مطمئنی بر تقویت بنیه مالی شرکت تعاونی جهت خرید هرچه بیشتر پسته در فصل برداشت محصول، و جمع آوری و نگهداری و صدور آن بنحو مطلوب به بازارهای جهانی بوده و در نتیجه آن، میزان قابل توجهی ارز عاید کشور شده که به نوبه خود در حل بسیاری از مسائل اقتصادی کارگشا بوده است. و لذا به مصداق حدیث شریف من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق بر خود فرض می داند که در این فرصت از طرف خود و اعضای هئیت مدیره شرکت از مقامات معظم جمهوری اسلامی ایران به شکرانه حمایت های مبذوله و کمک های ارزنده و مساعدت های کارسازی که در جهت تحقق اهداف ملی و میهنی این قشر زحمتکش به عمل آورده اند، صمیمانه سپاسگزاری نموده و توفیقات روزافزون هر یک از ایشان را در راه به ثمر رسانیدن انقلاب و خدمت به میهن اسلامی از خداوند متعال خواستاریم.
از جمله اهدافی که در ادامه اقدامات پیگیر شرکت تعاونی، تحقق یافته، تشکیل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان پسته کشور است. بطور قطع برای حفظ موقعیت ممتاز پسته ایران در بازارهای بین المللی و تثبیت قیمت آن و جلوگیری از صادرات پسته به صورت غیراستاندارد و غیربهداشتی و نامرغوب و ایجاد هماهنگی در خرید و صدور آن، تشکیل اتحادیه فوق العاده ضروری است. ولی علیرغم اقدامات پیگیری که از طرف این شرکت از طریق مراجع ذیربط به عمل آمده و با وجود تشکیل جلسات متعدد با حضور مسئولین امر و حتی تدوین اساسنامه آن، مع الاسف به دلایلی هنوز تشکیل آن تحقق نپذیرفته و انتظار دارد که با عنایت خاص مسئولین محترم و با توجه به اهمیت موضوع هر چه زودتر این هدف نیز جامه عمل پوشد.
اینجانب اگر بخواهم عملکرد 49 ساله شرکت تعاونی را یکایک بیان کنم، خود کتاب قطوری خواهد گردید و در این فرصت کوتاه، قصد برشمردن آنها را ندارم لیکن به اختصار و به طور فهرست وار به برخی اقدامات انجام شده در داخل و خارج از کشور، در دو قسمت جداگانه اشاره می کنم:
الف: اقدامات داخل کشور
1- خرید و توزیع انواع ماشین آلات و ادوات تولید در زمینه کشاورزی، بین باغداران منطقه استان کرمان
2- ایجاد و احداث انبارهای وسیع و مدرن بهداشتی در رفسنجان برای نگهداری پسته خریداری شده از اعضاء تعاونی
3- خرید و نصب باسکولهای توزین پسته با ظرفیتهای بالا با سیستم کامپیوتری
4- احداث ساختمان وسیع و مدرن اداری مجهز به سیستم کامپیوتری در رفسنجان
5- تاسیس آزمایشگاه مدرن زیر نظر متخصصین فن، برای تشخیص عاری بودن پسته از آفات
6- ایجاد کارخانه بسته بندی مدرن پسته در رفسنجان
7- تهیه و توزیع انواع بروشورهای آموزشی و راهنمائی باغداران با شرح و تصویر بطور رایگان
8- ایجاد مراکز خرید پسته و انبارهای مجهز به منظور تسهیل در تحویل محصول تولیدی اعضاء در استان کرمان، شامل شهرهای کرمان، زرند، انار، نوق، شهربابک، رفسنجان و نیز پرداخت وجه از طریق شبکه بانکی در نقاط یاد شده، بطوریکه زارعین نیازی به صرف وقت و هزینه برای تحویل محصول به انبار مرکزی شرکت تعاونی در رفسنجان نباشند و نیز جمع آوری محصول پسته از شهرهای یزد و سیرجان.
9- خریداری اراضی و املاک متعدد در رفسنجان، کرمان، زرند، انار، تهران، بندرعباس و آلمان برای اداره امور شرکت تعاونی و توسعه برنامه های جاری
10- مشارکت و سرمایه گذاری در دو شرکت خدمات صنعتی و کشاورزی رفسنجان و شرکت سیمان سفید، در رفسنجان
11- پرداخت مساعده به باغداران، براساس تامین نیازمندی آنان تا زمان رسیدن فصل برداشت محصول پسته، بطوریکه در اثر نیاز و استیصال، به دام سودجویان فرصت طلب نیفتند و دسترنج خود را به قیمت ارزان نفروشند.
12- افزایش قیمت خرید پسته به نرخ بالاتر از بازار فروش، با در نظر گرفتن نرخ تورم و افزایش هزینه های تولید، به نحوی که سرمایه داران سودجو و واسطه ها قادر برقابت ناسالم و شکستن قیمت پسته برای نیل به مقاصد نامشروع و تضییق حقوق پسته کاران نباشند و برای تحقق این مهم، همه ساله شرکت تعاونی با حمایت از منافع و حقوق زارعین زحمتکش و اعمال سیاست مقابله با افراد طماع و کوتاه کردن دست واسطه ها، اقدامات موثری بعمل آورده است.
13- شرکت تعاونی علاوه بر افزایش قیمت خرید که دسترنج زارعین را بنحو مطلوبی خریداری می کند، با صدور آن به بازار جهانی و فروش آن به قیمت گرانتر، به صورت امانی، مابه التفاوت سود حاصله را نیز همه ساله بخود اعضاء برگشت داده و از این طریق حداکثر منافع آنها را تضمین و تامین می کند
14- کوشش در جلوگیری از خروج قاچاق پسته از طریق مراجع صلاحیت دار به منظور حفظ نام و موقعیت پسته ایران و تثبیت قیمت آن
15- سعی در کوتاه کردن دست واسطه ها و افراد سودجو و فرصت طلب از خریدهای متفرقه که نهایتاً به ضرر تولیدکنندگان و تشکل تعاونی و خرابی بازار و تنزل قیمت پسته می گردد.
16- تشکیل جلسات متعدد با مسئولین بلند پایه جمهوری اسلامی ایران، در رابطه با حمایت از تولیدکنندگان و استاندارد کردن پسته و ارتباط با سازمان های بین المللی به منظور بهبود وضع پسته ایران در تثبیت موقعیت ممتاز این فرآورده در سطح بین المللی
17- برقراری تسهیلات صادرات پسته، نظیر ایجاد اداره گمرک در شهر رفسنجان
18- تاسیس مرکز تحقیقات پسته در رفسنجان به همت و پیگیری و تلاش حضرت حجت الاسلام و السلمین حاج شیخ حسین هاشمیان توسط وزارت جهاد کشاورزی و با کمک های مالی شرکت و تنظیم برنامه های آموزشی باغداران از طریق این مرکز در جهت آشنائی باغداران پسته با نکات مهم و حساس مراحل مختلف تولید: کاشت، داشت، برداشت، نحوه صحیح آبیاری، هرس کردن درختان، چیدن محصول، نحوه کوددهی، مبارزه با آفات پسته و طریق مراقبت و جلوگیری از آلوده شدن به انواع آفات
19- کمک به جبهه های نبرد حق علیه باطل در حد توان
20- تامین ارز مورد نیاز ارگان های مملکتی از محل صادرات پسته برای پیشبرد اهداف و برنامه های تولیدی، صنعتی و سازندگی.
21- مشارکت در امور خیریه و موسسات عام المنفعه از قبیل احداث فرودگاه رفسنجان، بیمارستان، موسسات آموزشی و بهداشتی و ...
ب : اقدامات خارج از کشور
با توجه به اینکه صادرات پسته ایران بعد از نفت و فرش، در ردیف سوم قراردارد، علیهذا شناساندن و فروش آن در بازارهای بین المللی، از اهمیت خاصی برخوردار است.
تا قبل از تحریم اقتصادی علیه ایران، از سوی دولت آمریکا، بخش اعظم پسته ایران، به کشور آمریکا صادر می شد، لکن با تحریم اقتصادی، صدور پسته ایران به آن کشور به طور کل متوقف گردید و شرکت تعاونی، با انبوه پسته موجود در داخل کشور و محصول خریداری از اعضاء تعاونی، در تنگنای صادرات آن قرار گرفت و به علت عدم شناخت کشورهای اروپائی از پسته ایران، امکان صدور آن به بازارهای اروپائی و سایر نقاط جهان مقدور نبود. لذا برای رفع این مشکل بزرگ و خلاصی از این تنگنا، لازم بود اقدامات همه جانبه ای شروع می شد.
اینک به شرح اقدامات شرکت تعاونی در آن شرایط بحرانی می پردازیم :
1- تاسیس دفاتر نمایندگی فروش در کشور آلمان، انگلستان، ژاپن، امارات متحده، مالزی و شعبه تهران
2- اجاره انبارهای نگهداری پسته در آلمان، انگلستان، ایتالیا، دوبی، مالزی، هنگ کنگ، اکراین برای عرضه و تامین پسته مورد نیاز بازار کشورهای مزبور
3- احداث کارخانه مدرن و مجهز بسته بندی پسته در آلمان برای عرضه پسته به کشورهای اروپایی
4- مشارکت فعال در نمایشگاه های بین المللی به منظور عرضه و بازاریابی و شناساندن هرچه بهتر پسته ایران.
5- مشارکت در کنفرانس ها و سمینارهای بین المللی پسته و تبادل آخرین اطلاعات علمی و فنی در این مورد.
6- اینک با افتخار و سربلندی اعلام می دارم، علیرغم تحریم اقتصادی و توطئه های آمریکا در جهت حذف پسته ایران از بازارهای جهانی و اقدامات منفی و کارشکنی های واسطه های داخلی در جهت ناموفق ساختن تعاونی، خوشبختانه با تاییدات خداوند متعال در طول 14 سال گذشته با زحمات و خدمات شبانه روزی و تلاش های پیگیر و همچنین همکاری های صمیمانه ریاست محترم هیئت مدیره حضرت آیت الله جناب حاج شیخ محمد هاشمیان و سایر اعضاء هیئت محترم مدیره و کارکنان دلسوز و صدیق و نمایندگان شرکت در خارج کشور و پشتیبانی سهامداران عزیز و زحمتکش، شرکت تعاونی، به موفقیتهای بزرگی دست یافته است بطوریکه با مقایسه وضع شرکت تعاونی در سال 60 و پایان سال 96 به شرح جدول زیر :
توضیح اینکه تعداد اعضای تعاونی در این مدت از 1200 نفر به 75 هزار نفر افزایش یافـته و مـیزان دارایی های ثابت تعاونی از 82 میلیون تومان به بیش از 300 میلیارد تومان بالغ گردیده است. در ابتدای دوره، شرکت هیچ گونه صادراتی نداشته است.
این واقعیت روشن می گردد که شرکت تعاونی که تا سال 60 هیچگونه فعالیت صادراتی نداشته و در بازارهای جهانی اصلا مطرح نبوده و از لحاظ داخلی نیز در حال ورشکستگی بوده، توانسته است از آنچنان اعتبار و اعتمادی در سطح بین المللی برخوردار شود که از میلیونها دلار اعتبارات بانکها و شرکت های معتبر خارجی برخوردار شود که به عنوان نمونه به یک مورد از آن اشاره می شود :
به موجب توافقی که بین شرکت تعاونی پسته رفسنجان و شرکت شربونت (انگلیسی) و بانک مرکزی ایران در مورد بازپرداخت بدهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به دولت اسلواکی که 50 میلیون دلار بوده به، شرکت تعاونی توانست با 35/5 میلیون دلار کاهش دهد و با بازپرداخت 35/3 میلیون دلار بدهی بانک مرکزی به دولت اسلواکی را بـدون تـعهد وثیقه ای و صرفاً با استفاده از اعتبار خارجی شرکت تعاونی به طور اقساط ماهانه دو میلیون دلار در 18 قسط تقبل نمود و در نتیجه بدهی بانک مرکزی به دولت اسلواکی، پرداخت گردید و در قبال 35/3 میلیون دلار بدهی بانک مرکزی، شرکت تعاونی معادل ریالی آن را نقداً از بانک مرکزی دریافت کرد و از این طریق علاوه بر آنکه امکانات چشمگیری برای خرید محصول پسته تولید اعضاء تعاونی، برای شرکت حاصل شد، معادل مبلغ 1/7 میلیارد تومان سود بانکی نیز به نفع شرکت تعاونی صرفه جوئی گردید.
به پشتوانه این قبیل فعالیت های راه گشاست که شرکت تعاونی توانسته است ظرفیت صادراتی خود را افزایش داده و وجه نقد از فروش ارز حاصل از صادرات پسته به بانک مرکزی جهت خرید پسته اعضاء تعاونی اختصاص دهد. علاوه بر این قطعات و لوازم یدکی مورد نیاز باغداران را نیز تهیه و در اختیار آن ها قرار دهد با استفاده از اینگونه اقدامات ابتکاری است که تامین این حجم نقدینگی بدون اخذ وام و استقراض از سایر سازمانها میسر گردیده است.
همچنین ناگفته نماند که شرکت تعاونی تا پایان سال 95 همه ساله ترازنامه مالی خود را به موقع تهیه و به تصویب مجمع عمومی رسانده است و برابر مقررات، مالیات های متعلقه را قطع نظر از اینکه شرکت تعاونی به صورت امانی مبادرت به فروش پسته اعضاء و سهامداران می نماید، پرداخت نموده است. در مقاطعی عـلیرغم اینکه با توجه به سیاست های دولت، طبق قانون، تعاونی های کشاورزی از پرداخت مالیات معاف شده اند باز هم به ازاء هر کیلو پسته صادراتی مبلغ 200 ریال عوارض بند ه تبصره 10 و 40 ریال عوارض استانی به حساب استانداری کرمان پرداخت نموده است که رقم پرداختی در سال 74 به حساب استانداری و کمیته امداد بابت تبصره بودجه مزبور بالغ بر 8 میلیارد ریال می باشد. قابل تامل است که در کشور ایران بیشترین رقم عوارض یا مالیات را باغداران پسته می پردازند در حالیکه محصولات کشاورزی از پرداخت مالیات معاف است. ضمناً شرکت تعاونی شاید جزء معدود شرکت هایی باشد که چهار دوره متوالی صادرکننده نمونه کشور شده است.
در خاتمه اینجانب با اتکاء به یاری خداوند بزرگ امیدوارم با همکاری و همگامی باغداران عزیز بتوانیم در آینده نه چندان دور محصولی از هر حیث مرغوب، بهداشتی و عاری از هر گونه آلودگی و آفتی و در حد استاندارهای بین المللی، با بسته بندی مطلوب و در حجمی انبوه به اقصی نقاط دنیا صادر نمائیم، و همچنان موقعیت و نام پسته ایران و آرم R.P.P.C و پیچو را که مانند زمردی بر تارک این فرآورده گرانبها در همه جای دنیا می درخشد بلند آوازه نگه داریم و از این رهگذر بیش از پیش دین خود را به انقلاب و میهن اسلامی در راستای تحقق آرمان قطع وابستگی و رسیدن به خودکفائی به نحو احسن ادا نمائیم.